Sıçanlarda tek akciğer ventilasyonuna kademeli geçişin oksijenasyona etkisi
The effect of gradual transition to one lung ventilation on oxygenation in rats
  1. Tez No: 224510
  2. Yazar: LÜGEN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HEPAGUŞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu deneysel araştırmada, sıçanlarda tek akciğer ventilasyonu (TAV)'na kademeli geçişin, oksijenasyon ve intrapulmoner şant oranı üzerine etkileri araştırıldı.Erişkin 14 adet dişi (200-250 gr) Wistar-Albino sıçan; Klasik Geçiş Grubu (KLGG, n = 7) ve Kademeli Geçiş Grubu (KAGG, n = 7) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Anestezi uygulaması, venöz-arteriyel kanülasyon ve trakeostomi sonrasında 15 dk. süreyle çift akciğer ventilasyonu (ÇAV, TV;8 mL/kg, SF;60/dk, FiO2;1.0) uygulandı. Stabilizasyon döneminin sonunda KLGG'nda; 15 dk. süre ile TAV (TV;6 mL/kg, SF;80/dk, FiO2;1.0) uygulandı. KAGG'nda ise 1 dk. TAV, 1 dk. ÇAV, 1 dk. TAV, 1 dk. ÇAV sonrasında 15 dk. süreyle TAV uygulandı. Stabilizasyon dönemi sonunda, TAV'nun 5. ve 15. dk'larında hemodinamik değerler elde edildi, arteriyel kan örneği alındı ve noninvaziv intrapulmoner şant oranı hesaplandı. Değerler ort.±SH veya % değer±SH olarak verildi. İstatistiksel analizde Mann-Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testleri kullanıldı, p0.05, p>0.05, sırasıyla). KLGG'na ait PaO2, PaCO2 ve şant oranı değerleri, sırasıyla, stabilizasyon dönemi sonrası; 152.3±34.5 mm Hg, 31.9±2.7 mm Hg, % 5.2±1.4, TAV'nun 5. dk.'sında; 60.1±3.7 mm Hg, 50.0±5.9mm Hg, % 10.2±0.7 ve 15. dk.'sında 61.1±5.4 mm Hg, 56.7±9.9mm Hg, % 10.2±1.0 olarak saptandı. KAGG'na ait PaO2, PaCO2 ve şant oranı değerleri ise sırasıyla, stabilizasyon dönemi sonrası; 243.5±24.8 mm Hg, 38.1±2.3 mm Hg, % 1.9±0.2, TAV'nun 5. dk.'sında; 68.8±6.4 mm Hg, 49.1±6.1mm Hg, % 9.1±0.8 ve 15. dk.'sında 69.9±5.2 mm Hg, 50.6±4.8 mm Hg, % 8.8±0.8 olarak saptandı.Gruplar arasında; PaO2, PaCO2 ve şant oranı değerleri yönünden stabilizasyon dönemi sonrasında (p>0.05, p>0.05, p>0.05, sırasıyla), TAV'nun 5. dk.'sı (p>0.05, p>0.05, p>0.05, sırasıyla) ile 15. dk.'larında (p>0.05, p>0.05, p>0.05, sırasıyla) istatistiksel anlamlı fark saptanmadı.Klasik geçişe kıyasla, sıçanlarda TAV'na kademeli geçişin PaO2 değerinde artma ve intrapulmoner şant oranında azalma şeklinde oksijenasyon üzerine olumlu yönde etkisinin olmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
This experimental study investigated the effects of gradual transition to one lung ventilation on oxygenation and intrapulmonary shunt ratio in rats.Fourteen female (200-250gr) Wistar-Albino rats were divided into two groups as Classical Transition Group (CTG, n=7) and Gradual Transition Group (GTG, n=7). Two lung ventilation (TLV, TV;8 mL/kg, RR;60/min, FiO2;1.0) was applied for fifteen minutes after the induction of anesthesia, performing arterial and venous cannulation and tracheostomy. At the end of the stabilization period, one lung ventilation (OLV, TV;6 mL/kg, RR;80/min, FiO2;1.0) was applied for fifteen minutes in CTG and sequential one minute OLV one minute TLV, one minute OLV one minute TLV and fiftteen minute OLV were applied in GTG. Hemodynamic values and arterial blood samples were obtained and noninvasive intrapulmonary shunt ratio was calculated at the end of the stabilization period, at the fifth and fiftteenth minutes of OLV. Data were given as mean ±SEM or % value±SEM. Mann-Whitney U test and Wilcoxon signed-rank test were performed for stastitical analysis and a value of p0.05, p>0.05,respectively). PaO2, PaCO2 and shunt ratio values were respectively determined as 152.3±34.5 mm Hg, 31.9±2.7 mm Hg, % 5.2±1.4 at the end of the stabilization period, 60.1±3.7 mm Hg, 50.0±5.9 mm Hg, % 10.2±0.7 at the fifth minute of OLV and 61.1±5.4 mm Hg, 56.7±9.9mm Hg, % 10.2±1.0 at the fifteennth minute of OLV for CTG. PaO2, PaCO2 and shunt ratio values were respectively determined as 243.5±24.8 mm Hg, 38.1±2.3 mm Hg, % 1.9±0.2 at the end of the stabilization period, 68.8±6.4 mm Hg, 49.1±6.1 mm Hg, % 9.1±0.8 at the fifth minute of OLV and 69.9±5.2 mm Hg, 50.6±4.8 mm Hg, % 8.8±0.8 at the fifteennth minute of OLV for GTG.No statistically significant difference was found between the groups in regard to PaO2, PaCO2 and shunt ratio values at the end of the stabilization period (p>0.05, p>0.05, p>0.05, respectively), at the fifth minute of OLV (p>0.05, p>0.05, p>0.05, respectively) and at the fiftteenth minute of OLV (p>0.05, p>0.05, p>0.05, respectively).It is observed that gradual transition to OLV in rats does not have favorable effects on oxygenation in the form of PaO2 increase and intrapulmonary shunt ratio decrease when compared to classical transition.