Akut apandisit etyolojisinde campylobacter jejuni
  1. Tez No: 22452
  2. Yazar: AYHAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. KEMAL ALTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Sağlık Bakanlığı Ankara Hastanesi 2. Genel Cerrahi Kliniğinde akut apandisit tanısı ile appendektomi uygula nan 89 hastada etyolojide C. jejuni klinik, intraopera- tif, mikrobiyolojik ve histopatolojik olarak araştırılmıştır. Mikrobiyolojik olarak üreaz aktivitesi, hippürat hidrolizi, mikroaerof ilik ve aerofilik kültürler ile nalidiksik asit duyarlılığı araştırılırken, hastalar klinik ve intraoperatif değerlendirmeye alınmıştır. Histopatolojik olarak hematoksilen-eozin ve Warthin- Starry boyama teknikleri kullanılmıştır. Çalışmada 89 hastanın 5 'inde (% 5.61) C. jejuni tesbit edilmiş, böylece C. jejuni 'nin akut apandisit etyolojisinde rol oynayabileceği ortaya konmaya çalışılmıştır. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY In 89 patients admitted to the Ministry of Health, Ankara Hospital, Second Surgical Clinic with a diagnosis of acute appendicitis and who underwent an appendectomy, C. jejuni was studied clinically, intraoperatively, microbiologi- cally and histopathologically for its role in the etiolo gy of acute appendicitis. Microbiologically, while the urease activity, hippurate hydrolysis, microaerophilic and aerophilic cultures and the sensitivity to nalidixic acid were studied, the patients underwent clinical and intraoperative evaluation. Histopathologically, the hematoxylin-eosin and Warthin-Starry staining techniques were used. In the study, in 5 (5.61 %) of the 89 patients C. jejuni was determined. Thereby, it was attempted to put forth that C. jejuni could play a role in the etiolo gy of acute appendicitis. 42