Acil tıp hekimi ve radyoloji uzmanlarının akut apandisit şüphesi olan olgularda ultrasonografi yorumlama korelasyonu
Ultrasound interpretation correlation of emergency medicine physicians and radiologists in patients with suspected acute appendicitis
  1. Tez No: 681176
  2. Yazar: SUNA İBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
GİRİŞ: Karın ağrısı etiyolojisinde akut apandisit önemli yer tutmaktadır. Acil servislerde akut apandisit tanısı için ultrasonografi sıkça kullanılmaktadır. Çalışmamızın birincil amacı akut apandisit ultrasonografisinde acil hekimi ve radyoloji hekimi arasındaki uyumu belirlemek ve ikincil amacımız acil servis hekimleri tarafından yapılan ultrasonografinin etkinliğini ölçmektir. MATERYAL VE METOT: Bu prospektif ve tek merkezli çalışmaya akut apandisit ön tanısı olan hastalar dahil edildi. Tüm vakalara ilk olarak acil hekimleri tarafından sağ alt kadrana yönelik ultrasonografi yapıldı. Daha sonra radyoloji uzmanları tarafından tüm batın ultrasonografisi yapıldı. Kesin tanılar cerrahi, apendektomi materyalinin patolojik değerlendirmesi ve klinik takip sonuçları ile belirlendi. Acil hekimlerinin yaptığı ultrasonografi ve radyoloji uzmanlarının yaptığı ultrasonografi sensitivite, spesifite, pozitif olabilirlik oranı (PLR), negatif olabilirlik oranı (NLR) karşılaştırıldı. Acil hekimi ile radyoloji hekiminin ultrasonografi bakısındaki korelasyonu bakıldı. BULGULAR: Toplam 240 vaka analize dahil edildi ve 66 (% 26,4)' sı akut apandisit tanısı aldı. Acil Tıp hekimlerinin ultrasonografi ile akut apandisit tanısı koyabilmede sensitivite, spesifite, PLR ve NLR sırası ile %94,87 (%95 CI: 82,68-99,37), %94,74 (82,25- 99,36), %18,03 (4,67- 69,61) ve %0,05 (0,01- 0,19)' dir. Radyoloji hekimlerinin ise sırası ile %93,48 (82,1- 98,63), %93,75 (82,8- 98,69), %14,96 (4,99- 44,87) ve %0,07 (0,02- 0,21)' dir ve acil hekimleri ile radyoloji hekimleri arasındaki korelasyonda kappa değeri 0,965 ( çok yüksek) bulundu. SONUÇ: Acil hekimlerinin akut apandisit tanısında yaptığı ultrasonografinin sensitivite ve spesifitesi yüksektir ve radyoloji hekimlerinin yaptığı ultrasonografi ile koreledir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Acute appendicitis occupies an important place in the etiology of abdominal pain. Ultrasonography is frequently used in emergency departments for the diagnosis of acute appendicitis. The primary aim of our study is to determine the compatibility between the radiologist and the emergency physician in acute appendicitis ultrasonography. and our secondary aim is to measure the effectiveness of ultrasonography performed by emergency physicians. MATERIALS AND METHODS: Patients with a prediagnosis of acute appendicitis were included in this prospective and single-center study. In all cases, right lower quadrant ultrasonography was first performed by emergency physicians. Afterwards, a whole abdominal ultrasonography was performed by radiologists. Definitive diagnoses were determined by surgery, pathological evaluation of appendectomy material, and clinical follow-up results. The sensitivity, specificity, positive likelihood ratio (PLR) and negative likelihood ratio (NLR) of ultrasonography performed by emergency physicians and ultrasonography performed by radiologists were compared. Ultrasonography correlation of emergency physician and radiologist was examined. RESULTS:A total of 240 cases were included in the analysis and 66 (26,4 %) were diagnosed with acute appendicitis. Sensitivity, specificity, PLR and NLR in diagnosing acute appendicitis by ultrasonography by emergency physicians were 94,87% (95% CI: 82,68-99,37), 94,74% (82,25- 99,36), % 18,03 (4,67-69,61) and 0,05% (0,01- 0,19).The sensitivity, specificity, PLR and NLR of radiologists to diagnose acute appendicitis by ultrasonography were 93.48% (82.1- 98.63), 93.75% (82.8- 98.69), 14.96% ( 4.99- 44.87) and 0.07% (0.02- 0.21); and the kappa value was found to be 0.965 (very high) in the correlation between emergency physicians and radiology physicians. CONCLUSION: The sensitivity and specificity of ultrasonography performed by emergency physicians in the diagnosis of acute appendicitis is high and correlates with ultrasonography performed by radiology physicians.