Endotel fonksiyon bozukluğu saptanan behçet hastalarında atorvastatin ve lisinoprilin endotel fonksiyonları üzerine etkisi
Effects of atorvastatin and lisinopril therapy on endothelial functions in behçet disease with endothelial dysfunction
  1. Tez No: 224531
  2. Yazar: TURGUN HAMİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZDOGRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Behçet hastalıgı nedeni bilinmeyen ve birçok sistemi tutan, kronikinflamasyonla seyreden, sistemik bir vaskülittir. Vasküler tutulum Behçethastalıgının majör komplikasyonlarından birisidir ve hastaların %30' undagörülmektedir. Statin ve anjiotensin dönüstürücü enzim inhibitörlerinin endotelfonksiyon bozuklugunu düzeltilebilecegi bildirilmistir. Çalısmamızın amacı endotelfonksiyon bozuklugu saptanan Behçet hastalıgında atorvastatin ve lisinoprilinendotel fonksiyonu üzerine etkisini plasebo ile karsılastırmaktır.Gereç ve Yöntem: Çalısmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji AnaBilim Dalı tarafından Uluslararası Çalısma Grubu Behçet Tanı Kriterlerine göreBehçet hastalıgı tanısı konulan, brakiyal arterde akım aracılı dilatasyon (FMD)ölçümü ile endotel fonksiyon bozuklugu saptanan, toplam 92 (44E, 48K) hastaalındı. Hastalar sırasıyla atorvastatin grubu 31 (E17, K14), lisinopril grubu 31(E12,K19) ve plasebo grubu 30 (E15, K15) olarak üç gruba randomize edildi.Atorvastatin grubuna üç ay süreyle 20mg/gün atorvastatin, lisinopril grubuna üç aysüreyle 10mg/gün lisinopril, plasebo grubuna üç ay süreyle plasebo verildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Behçet?s disease is a chronic, multisystemic, inflammatory vasculitis with anunknown cause. Vascular involvement is one of the major complications of Behçetdisease, during the course of Behçet disease, 30 % of patients develop vascularcomplications. Previous studies showed that angiotensin-converting enzymeinhibitors, HMG-CoA reductase inhibitors may improve endothelial functions. Theaim of our study is to compare the effects of atorvastatin and lisinopril to placebo onendothelial functions in patients with Behçet disease who were detected to haveendothelial function.Patients and methods: We prospectively studied 92 (44 males, 48 females)consecutive Behçet?s patients diagnosed according to the International Study Groupcriteria in Department of Dermatology, Erciyes University School of Medicine anddetected endothelial dysfunction by using brachial artery flow-mediated dilatation(FMD). Behçet?s patients were consecutively divided into three groups: atorvastatin,lisinopril and placebo groups. Patients in atorvastatin group received atorvastatin20mg per day for 3 months; Patients in lisinopril group received lisinopril 10mg perday for 3 months; Patients in placebo group received placebo for 3 months.Endothelial functions were assessed with high-resolution vascular ultrasound, whichmeasured the brachial artery flow mediated dilatation. After three months laterendothelial functions were evaluated for a second time.