İsotretinoin verilen rat modelinde serum, kas karnitin seviyesi ve histopatolojik bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of serum and muscle carnitine levels and histopathological findings in isotretinoin given rat model
  1. Tez No: 224530
  2. Yazar: BÜLENT ÖZÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECMETTİN AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Özefagus kanserleri dünyada bazı bölgelerde daha sık görülen ve mortalitesi yüksek olan bir kanser türüdür. Bizi bölgemizde de en sık görülen kanserlerden biridir. Bu nedenle özofagus kanserlerli hastalarda yaşam süresine etki eden bazı prognostik faktörleri saptamayı amaçladık. Ocak 2001 ile Aralık 2005 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji polikliniğine başvuran özofagus kanserli 356 hasta dosyası retrospektif olarak değerlendirildi. Sağkalım analizlerinde yaşam süreleri belli olan 292 hastanın verileri kullanıldı. Hastalarda tedavi yaklaşımlarının ve klinikopatolojik parametrelerin sağkalım süresi üzerine olan etkileri araştırıldı. Hastaların yaş ortalaması 56, %52.8'i kadın ve %47.2'i erkekti. Hastaların %74.7'i skuamöz hücreli karsinom, %25.3'ü adenokarsinomdu. %32.5'i tanı esnasında lokalize evrede %39.7'si lokal ileri evrede iken %27.3'ü metastatik evrede idi. Hastaların %4.8'nde proksimal, %46.1'nde orta ve %48'inde distal özofagus tutulumu vardı. Hastaların 46'ına özofajektomi, 96'ına yalnız kemoterapi, 51'ine primer kemoradyoterapi, 35'ine cerrahi müdahale ile birlikte kemoterapi ve 20'ine cerrahi müdahale ile birlikte kemoradyoterapi uygulanmıştı. Tüm hastalarda median genel sağkalım süresi 13 ay, 1 ve 3 yıllık sağkalım oranı sırası ile %55 ve %9 idi. Sadece lokalize ve lokal ileri hastalar dikkate alındığında median sağkalım süresi 15 ay, 1 ve 3 yıllık genel sağkalım oranı sırası ile %62 ve %12 idi. Metastatik hastalarda ise medyan sağkalım süresi 8 ay, 1 ve 3 yıllık genel sağkalım oranı sırası ile % 36 ve % 0 idi.
Özet (Çeviri)
Background: At the beginning of the isotretinoin therapy %10?51 of patients have myalgia, weakness, myopathy and rarely rabdomyolysis as a result of acute toxicity. The muscles of upper part of body, upper and lower parts of thorax, lomber vertebra and lower extremities are involved. In this case isotretinoin dose may be lowered or stopped. It is known that hereditary and acquired carnitine deficiency cause skeletal muscle disfunction, cramp, myalgia, weakness, myopathy, hypoglsemia, hypotantions, disfunction of lipid methabolism. Objective: The aim of this rat model study is to research whether the principal cause of muscle syptoms are related to carnitene deficiency or not. By giving isotretinoin to the rats at different doses, serum and muscle carnitine levels and histopathological changes in the muscle were aimed to be assessed. Also it was planned to assess the differences between the control group, the only isotretinoin given group and the goup which isotretinoin and carnitine was given. Materyal and Method: In the study 60 Wistar Albino male rats whose weigts ranged between 250?300 grams and fed with standard laboratuary food were used. The rats were seperated into 6 groups. 1. group (N=10) was given 2 mg/kg/g isotretinoin, 2. group (N=10) was given 10 mg/kg/g isotretinoin, 3. group (N=10) was given 2 mg/kg/g isotretinioin and 100 mg/kg/g carnitine, 4. group (N=10) was given 10 mg/kg/g isotretinoin and 100 mg/kg/g carnitine, 5. group was given gliserin. 6. group was control group and only standard food and water was given. The study was completed in 18 days. At the end of the study rats were anaesthetized with ether and then 2?3 cc blood and a gastrocnemius muscle sample were taken from each rats. The serum levels of L?carnitine, CK, ALP, LDH, AST, ALT, GGT, triglyceride, cholesterol, LDL, HDL, VLDL and total protein were measured. A portion of muscle was homogenized and carnitine level was measured and other part of muscle was used for histopathological examination. Spectrophotometric method was used for carnitine measuring. Result: Significant decreasing (p>0.001) weren?t found in serum levels of rats (group1 and group 3) that were given low dose (2 mg/kg/day isotretinoin) isotretinoin.