Hipoksik embriyo kültüründe eritropoietin uygulamasının embriyo gelişimi ve beyin VEGF reseptörekspresyonu üzerine etkisi
The effects of erythropoietin treatment on embryo development and VEGF receptor expression in hypoxic embryo cultures
- Tez No: 224566
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada sıçan embriyo kültüründe hipoksinin nörogenezis veanjiogenezis üzerine olan olumsuz etkisinin eritropoietin (EPO) ile değişimi ve EPOvaskülerendotelyal büyüme faktörü (VEGF) ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Yöntem ve Gereçler: Çalışma biri kontrol dördü deney grubu olmak üzere toplam 5grup üzerinde gerçekleştirildi. Kontrol grubunda sadece Whole rat serum (WRS:total rat serumu) kullanıldı. Hipoksi grubu WRS'deki embriyolara hipoksi (1. ve 2.gün %5, 3. gün %40 oranında O2 içeren gaz karışımı) uygulandı. Hipoksi oluşturulanembriyoların ortamına EPO1 grubunda 200Ü/ml, EPO2 grubunda 100Ü/ml, EPO3grubunda 50Ü/ml rekombinan insan eritropoietini (rHuEPO) ilave edildi.Kontrol grubuna hipoksi oluşturulmadı ve EPO verilmedi. Morfolojik skorlamasistemine göre 11,5 günlük embriyoların gelişimleri mikroskop altındadeğerlendirildi. Embriyo beyin dokusunun ekstraksiyonunda real-time RT-PCR ileVEGFR-1, VEGFR-2 ve VEGFR-3 mRNA ekspresyonları tespit edildi.Bulgular: Toplam morfolojik skor, vitellus kesesi çapı, embriyo baş-kıç uzunluğuve somit sayısı esas alınarak yapılan morfolojik skorlama değerlendirmesindekontrol grubu ile deney grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığınolduğu görüldü (p0.005).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the alteration with erythropoietin (EPO) ofadverse effect of hypoxia on neurogenesis and angiogenesis in rat embryo culturesand correlation of EPO and vascular endothelial growth factor (VEGF).Materials and method: Our study was performed on four experimental groups andone control group. WRS (Whole rat serum) was used in control group. WRS?sembryo was made hypoxic in hypoxia group (1. and 2. day 5%, 3. day 40% oxygengassing system). Recombinant human erythropoietin (rHUEPO) was added 200U/mlin EPO1 group, 100 U/ml in EPO2 group, 50 U/ml in EPO3 group. Control groupwas not hypoxic and did not add EPO. Embryos that is 11,5 day were evaluatedunder the light microscope as a morphological scores system. VEGFR-1, VEGFR-2,and VEGFR-3 expressions were investigated with Real-Time PCR in rat embryobrain tissue.Results: Morphologic scoring system done using total morphologic score, yolk sacdiameter, crown-rump length and somite number revealed retardation in allexperimental groups when compared to control. This developmental retardationswere statistically significant (p0.005).