Hafif çapraşıklık gösteren bireylerde re-proximation metodunun tatbiki ve sonuçlarının histolojik ve klinik olarak incelenmesi
- Tez No: 5247
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER SANDALLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
- 97 - ÖZET Bu çalışma, her bir grupta 15 hasta olmak üzere toplam üç grupta 45 hasta üzerinde klinik, 120 çekilmiş keser ve 1. küçük azı dişinde biometrik, 30 diş ve bunların 60 yüzeyinde histolojik olarak gerçekleştirilmiştir. Keser ve 1. küçük azı dişlerinin mesio-distal çapları ile mine kalınlıkları arasındaki ilişki incelenmiş ve arada ki değer keser dişlerinde +0,92, 1. küçük azı dişlerinde ise +0,67 olarak çıkmıştır. Yani dişlerin mesio-distal çaplarının azalıp artması ile mine kalınlığı da aynı doğrultuda değişme göstermiştir. Stripe edilen dişlerde çürüğe karşı direncin azalıp azalmadığını araştırmak amacıyla in-vivo bir çalışma yapılmış elde edilen kesitler polarize ışık mikroskobunda incelenmiştir. Toplam 60 yüzeyden biri fluoridli grupta, diğeri fluo- ridsiz grupta olmak üzere 2 yüzeyde çürük başlangıç lezyonuna rastlanmıştır. Bu da istatistiksel olarak anlam taşımamakta dır. Mine dokusundaki stripe edilen miktarlar arttıkça fluorid'in doku içine penetre olmasının da aynı oranda arttı ğı tespit edilmiştir. Seçilen üç farklı grup hastada uygulanan re-proxima- tion metodunun hafif ve orta derecede çapraşıklık gösteren vakalarda başarıyla uygulanan bir metod olduğu ortaya çıkmış tır.
Özet (Çeviri)
- 98 - SUMMARY This study was clinically conducted on 3 groups of patients each comprising of 15 subjects and a biometric analysis was carried out on 120 extracted incisors and first premolars 60 aproximal surfaces of 30 teeth were also examined histologically. The relationship between the mesio-distal diameters of incisors and first premolars and enamel thickness was investigated. This relationship was found to be +0,92 for the incisors and +0,67 for the first premolars which implied a direct correlation between the increase or decrease of the mesio-distal diameters of incisors and premolars and enamel thickness of these teeth. Furthermore, a study was conducted on the susceptibi lity of stripped teeth to caries and the specimens were evaluated under polarizing microscope. From a total of 60 surfaces, two surfaces, one in fluoridated and one in non- fluoridated group showed initial signs of caries formation which was found to be statistically insignificant. It has also been observed that with increasing amounts of stripped enamel tissue, there is an apparent increase in the penentra- tion of fluoride into the tissue. In conclusion, it can be stated that in accordance with the three groups investigated, mild and moderate crowded cases may succesfully be treated by the re-proximation method.