Sıçan tendo calcaneus'unda yaşa bağlı değişikliklerin morfometrik, immunohistokimyasal ve ince yapı düzeyinde incelenmesi
Age related morphometric, immunohistochemical and ultrastructural changes in rat's tendo calcaneus
- Tez No: 224574
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÇALGÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Aşil tendonu insan vücudundaki en güçlü tendon olmasına rağmen; fazla kullanıma, yaşa, mekanik etkilere, çeşitli sistemik hastalıklara ve dışarıdan alınan çeşitli ilaçlara bağlı olarak yırtılma riski en yüksek olan tendondur. Yaş, diğer tendonlara oranla aşil tendonu lezyonlarında önemli bir hazırlayıcı faktördür. Bu nedenle tendon yaşlanması üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada sağlam sıçan aşil tendonundaki yaşa bağlı oluşan değişikliklerin, herhangi bir etyolojik faktör olmaksızın morfolojik, ince yapı düzeyinde ve immunohistokimyasal olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Prepubertal (2-3 haftalık), ergin (6-7 aylık) ve geç ergin (1 yaş) gruplarının her birinden onar adet olmak üzere toplam 30 adet Wistar Albino cinsi dişi sıçan kullanıldı. Genel anestezi altında her iki aşil tendonları alınan sıçanlara daha sonra ötenazi uygulandı. Pikrik asit-sirius kırmızısı ışık mikroskobik incelemesinde, yaşın artmasıyla yoğun kırmızı renkte boyanan kollajen liflerin ondulasyonunda azalma, tenosit çekirdeklerinde yuvarlaklaşma, ara madde ve kan damarı artışı, tenosit sayısında istatistiksel olarak da anlamlı azalma olduğu görülmüştür. İmmunohistokimyasal olarak kollajen tip I ve TGF ß ve S-100 antikor tutulumları, yaşla belirgin artış gösterirken FGF-1 tutulumunun ergin yaş grubunda diğer yaş gruplarından biraz daha fazla olduğu izlenmiştir. Elektron mikroskobik olarak artan yaşla tenositlerin aktivitesinde azalma, kollajen sentezinde azalma, GER'de salgı materyali birikimi ve sitoplazmada lipid birikimi artarken çekirdeklerin de yuvarlaklaştığı görülmüştür.Ergin yaş grubunda başlayan dejeneratif değişiklikler, fonksiyonel olarak tendonun esnekliğinin azalmasıyla lezyonlara neden olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In human body, achilles tendon is the strongest but also most common ruptured tendon due to age, overuse, mechanical factors, systemic diseases and drugs. Its biomechanical structure has been investigated by several researcher in rat and rabbit. Age is regarded as an important prediposing factor in lesions of achilles tendon. The aim of this study was to determine the age related morphometric, immunohistochemical and ultrastructural changes in intact rat achilles tendon. Prepubertal (2-3 weeks), adult (6-7months) and late adult (1 year old) 30 Wistar albino rats were used. Achilles tendons were dissected under general anesthesia and then sacrifized. Picric acid- sirius red light microscobic staining red stained collagen fibers decrease curl (decreased waviness), more rounded appearence of tenocyte nuclei, extracellular matrix and vascularity increase, the number of tenocytes statistically decrease were found. Immunohistochemically collagen tip I, TGF ß and S-100 antibody immonoreactivity increase with age. There was an increase FGF-1 immunoreactivity in adult group according to the other groups. Ultrastructural changes with age were the decrease activity of tenocytes, decrease synthesis of collagen, accumulation of secretion materialin GER and cytoplasmic lipid drops and rounded appearence of nuclei.The dejenerative changes begin in adult age group decrease the elasticity of tendon functionally. These might also explain the increased risk of rupture in certain age group of animal.