Tanı güçlüğü olan tiroid nodüllerinde immünhistokimyasal yaklaşım
Immunohistochemical approach to thyroid nodules with diagnostic challenge
- Tez No: 224577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLAR POYRAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2004-2007 yılları arasında tanı almış olan tiroidektomi materyalleri incelenerek nükleer özellikleri, papiller morfolojileri veya kapsüler invazyon şüphesi açısından tanı güçlüğü oluşturan toplam 88 olgu ve karşılaştırma yapmak amacıyla tanı güçlüğü oluşturmadan papiller veya foliküler karsinom tanısı almış 20 olgu belirlendi. Bu 108 olguda immünhistokimyasal olarak sitokeratin 19 (CK19), HBME-1 ve galektin-3 çalışıldı. En sık tanı güçlüğü yaratan lezyonun diffüz nükleer şüphe ile karakterli foliküler lezyon olduğu saptandı. Her üç immünhistokimyasal belirtecin de malign tümörlerde benign tümörlere göre daha sık pozitif boyanma gösterdiği, malign olgulardaki boyanma paterninin daha çok diffüz olma eğiliminde olduğu, malign potansiyeli belli olmayan olgularda ise boyanma oranlarının malign olgulardan daha düşük ancak benign olgulardan daha sık görüldüğü belirlendi. En yüksek orandaki pozitiflikler ise papiller karsinom olgularında saptandı. Nükleer şüphe nedeniyle çalışmaya dahil edilen ve papiller karsinom tanısı alan olguların, nükleer şüphe nedeniyle çalışmaya alınan ve benign tanı verilen olguların ve şüphe yaratmadan papiller karsinom tanısı alan olguların bu üç belirteç ile immünhistokimyasal boyanma paternleri arasında fark izlenmedi. Bu bulgularla CK19, HBME-1 ve galektin-3'ün tanı güçlüğü olan tiroid nodüllerinde tanıya yardımcı olabileceği ancak kesin tanının hematoksilen-eozin kesitlerin incelenmesi ile yapılması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Thyroidectomy materials that were examined in Gazi University, Faculty of Medicine, Department of Pathology between the years 2004 and 2007 were reviewed for the present study and 88 cases with suspicious nuclear features, suspicious papillary structures and suspicious invasion were selected as well as a total of 20 papillary and follicular carcinomas with no difficulties in diagnosis. These 108 cases were immunohistochemically stained for cytokeratin 19, HBME-1 and galektin-3. The most common lesion which created diagnostic difficulty was determined to be follicular lesion with diffuse nuclear suspicion. It was found that all three immunohistochemical markers were more commonly positive in malignant tumors than benign ones, the pattern of positive staining tended to be diffuse in malignant cases and the ratios of positive staining in tumors with unknown malignant potential were intermediate between malignant and benign tumors. The highest ratios of positivity were detected in cases of papillary carcinoma. There were no significant differences between the staining patterns of the lesions with nuclear suspicion which were diagnosed as papillary carcinoma, the lesions with nuclear suspicion which were diagnosed as benign nodules and the cases of overt papillary carcinoma with no diagnostic difficulty. These findings yielded the conclusion that CK19, HBME-1 and galektin-3 have only a supplementary role in the diagnosis of thyroid tumors with diagnostic challenge and the ultimate diagnosis should be based on histopathological findings of routine hematoxylin and eosine sections.