Displazi ve oral skuamöz hücreli karsinomda Ki-67, MCM-2 ve p53 proliferasyon markerlarının prognostik önemlerinin belirlenmesi
The prognostic significance assessment of Ki-67, MCM-2 and p53 proliferation markers in dysplasia and oral squamous cell carcinoma.
- Tez No: 224583
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL ŞENÇİFT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hastalıkların klinik olarak değerlendirilmelerinde ve prognozlarının belirlenmesinde ön haberci görevleri bulunan markerlar, tümör biyolojisinin en doğru şekilde anlaşılabilmesini sağlayan moleküllerdir. Bu çalışma, sağlıklı oral mukoza ile birlikte oral displazik lezyonlarda ve oral skuamöz hücreli karsinomlarda Ki?67, MCM?2 ve p53 proliferasyon markerlarının prognostik önemini belirlemek amacıyla planlandı. Bu çalışma, toplam 47 hastadan alınan 50 doku örneği üzerinde yürütüldü. Mukoza veya kemik retansiyonlu gömülü üçüncü molarları bulunan, yaşları 21 ile 69 arasında değişen (30,28±17,26), 4'ü kadın, 3'ü erkek, toplam 7 hastadan, gömülü üçüncü molar operasyonu sırasında alınan 10 adet sağlıklı dişeti örneği kontrol grubunu oluştururken, oral mukozada displazi ve skuamöz hücreli karsinom (OSHK) tanısı konmuş, yaşları 32 ile 79 arasında değişen (62,02±12,74), 17'si kadın, 23'ü erkek, toplam 40 hastadan alınan, 40 adet biyopsi örneği de çalışma grubunu oluşturdu. Hastaların yaş, cinsiyet, alınan doku örneklerinin lokalizasyonları, klinik ön tanıları, histopatolojik tanıları, displazi dereceleri ve tümörlerin histopatolojik diferansiyasyon evrelemesi ile Ki-67, MCM-2 ve p53 markerlarının bu doku örneklerindeki ekspresyonları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Tumor markers are the precursor molecules in clinical assessment of diseases and determination of the prognosis, thus achieving to conceive the accurate tumor biology. This study is planned in the purpose of investigating the prognostic significance of Ki-67, MCM-2 and p53 proliferation markers in oral dysplastic lesions and oral squamous cell carcinomas with healthy oral mucosa. The study is performed by 50 specimens taken from 47 patients. The control group was formed from 10 healthy normal oral mucosa taken from the impacted third molar surgery operation of 7 patients (4 females, 3 males) between the ages 21-69 (30,28±17,26). The study group was formed from 40 specimens of dysplasia and oral squamous cell carcinoma taken from 40 patients (17 females, 23 males) between the ages 32-79 (62,02±12,74). Ages and genders of the patients, localizations of tissue samples, clinical and histopathological diagnosis, grades of dysplastic lesions and tumors, expressions of Ki-67, MCM-2 and p53 on sections were recorded.