Mini dental implantlarda başarı durumu
Success in mini dental implants
- Tez No: 224584
- Danışmanlar: PROF. DR. PEKER SANDALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hem dişhekimlerinin hem de hastaların memnuniyetini artıran, geleneksel implant tiplerine yeni bir alternatif olan mini implantlar, kullanılmaya başlandıkları ilk yıllardan günümüze kadar birçok tedavide uygulanmışlardır. Genellikle rezorbe olmuş alt çene kemiklerinde total protez kullanan hastalarda, protezlerin tutuculuğu ve stabilizasyonu zayıf olmaktadır. Bu çalışmada, her dişhekiminin kolayca uygulayabileceği Sendax M.D.I ( Mini Dental İmplant ) ların kullanımı klinik ortamda araştırılmıştır.Sendax Mini Dental İmplantları'nın en önemli avantajı, son senelerde Oral İmplantoloji' de en çok üzerinde durulan konulardan, ? immediate loading ( hemen yükleme ) ? ye olanak sağlamasıdır. Bu tekniğin bir başka önemli özelliği ise, diğer mini implant tip ve tekniklerinde bulunmayan ? flapless ? ( flap kaldırılmadan ) uygulanan bir teknik olmasıdır. Bu avantajlarının yanı sıra, mini implantlar ancak ossifiye olmuş çene kemiklerinde kullanılabilmektedirler. Mini implantlar, ekonomik oluşları ve kolay uygulanabilmelerinden dolayı, her geçen gün daha fazla talep görmektedirler.Bu tekniğin uygulanmasında hem preoperatif dönemde, hem de operasyon sırasında bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Ancak uygulamadaki bu prensiplere uyularak mini implantlar ile yüksek başarı oranlarına ulaşılması mümkün olur.Mini dental implantların başarılarının değerlendirilmesinde Periotest cihazı kullanılmış ve başarılı olarak kabul edilen mini dental implantlarda periotest değerleri, + 13.8 ile + 18.2 arasında elde edilmiştir.Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, Sendax M.D.I sisteminin başarı oranı % 89.6 bulunmuş ve klinikte başarılı bir şekilde uygulanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The mini dental implants are used in many treatments as a new alternative to the conventional implant types. From the beginning of first years of mini implant application, they increase the gratitude of patients as well as dentists till today. In general, patients with atrophic edentulous mandible, are using complete dentures with inadequate retention and stabilization. In this study, the application of Sendax Mini Dental Implants that can be easily applied by every dentist, is examined in a clinical environment.The most important advantage of Sendax Mini Dental Implants is the immediate loading opportunity which is the subject being in demand last years in Oral Implantology. One of the most important feature of this technique is the procedure of this system requires no flap reflection ( flapless ), not found in other mini dental implant system and types. Beside these advantages, they can be used only in ossified alveolar bones. Because of being economic and easy in application, the mini dental implants are getting more requested as the days pass by.There are some important points that have to be paid attention in the application of this technique also in preoperative period and at the time operation is being done. It is possible to reach the high success rates only if these principles in application are carefully followed.In establishing the success of mini dental implants, the Periotest device is used and the periotest values are obtained between + 13.8 and + 18.2 in the mini dental implants that are accepted as successful.From the results taken from this study, the success rate of Sendax M.D.I system is found % 89.6 and it seems that the Sendax M.D.I implants can be applied in clinics with high levels of success.