Ağızda kuvvet yüklemesi yapılarak kullanılmış olan ve yepyeni ortodontik mini implantlarda farklı pH değerlerinde meydana gelen iyon salımlarının in vitro olarak karşılaştırılması
In vitro comparison of ion releases at different pH values in mini implants used with force application in mouth and in as recieved mini implants
- Tez No: 776982
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK HAKAN BULUT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kullanılmış ve kullanılmamış ortodontik mini implantların farklı asitlik derecesine sahip ortamlardaki uzun dönemli iyon salım miktarlarının ve yüzey topografisinin karşılaştırılması ve mini implantların yeniden kullanılabilme olasılığının değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmada 30 adet ağızda ortodontik kuvvet yüklemesi yapılarak kullanılmış ve 30 adet yeni mini implant kullanılmıştır. Modifiye Fusayama solüsyonu rehber alınarak pH değeri 2 ve pH değeri 7 olan yapay tükürük solüsyonları hazırlanmıştır. Mini implantlar bu solüsyonlara ayrı cam tüpler içerisinde yerleştirilmiştir. Cam tüpler araştırma periyotları boyunca sıcaklığı 37 °C'de sabit tutulan etüv içerisinde saklanmıştır. Örnekler; 30. gün, 60. gün ve 180. günün sonunda solüsyonlardan alınmış ve bir ICP-MS cihazı yardımıyla çözünmüş haldeki titanyum, alüminyum ve vanadyum iyonlarının miktarı kantitatif olarak tespit edilmiştir. Solüsyonların analizini takiben deneye tabi tutulmuş mini implantların yüzey topografileri SEM ve SPM cihazları ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Analizlerde etkileşim ve önem seviyesi (p) 0.05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the long-term ion release amounts and surface topography of retrieved and as received orthodontic mini-implants in different acidity environments and to evaluate the reusability of mini-implants. Method: In the study, 30 mini-implants pre-used with orthodontic force loading in human mouth and 30 as received (new) mini-implants were used. Artificial saliva solutions with a pH of 2 and pH of 7 were prepared by taking the modified Fusayama solution as guide. Mini-implants were placed in these solutions in separate glass tubes. The tubes were then kept in an incubator at a constant temperature of 37 °C. At the end of 30th, 60th and 180th days, samples were taken from the solutions and the amount of dissolved titanium, aluminum and vanadium ions were determined by an ICP-MS device. After the analyses of the solutions, the surface topographies of the tested mini-implants were evaluated with SEM and SPM devices. Results: Interaction and significance level (p) was accepted as 0.05 in the analyses.