Standart, kısa ve mini dental implantlarda protetik yükleme sonrası peri-implant oluğu sıvısında katepsin-k, rankl ve opg düzeyleri
Peri-implant crevicular fluid levels of cathepsin-k, rankl and opg around standart, short and mini dental implants after prosthodontic loading
- Tez No: 422850
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MARAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kemik içi dental implantların yüksek başarı oranlarına rağmen, mevcut kemiğin yüksekliği ve hacmi ile ilgili olarak yerleştirilmelerinde kısıtlamaların olduğu savunulmaktadır. Kısa ya da mini dental implantların kullanımı, bu kısıtlamanın üstesinden gelmek için bir seçenek olabilir. Bu nedenle mevcut çalışmada, standart, kısa ve mini dental implantlarda protetik yükleme sonrası peri-implant oluğu sıvısı (PİOS)'nda katepsin-K, RANKL ve OPG düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Selçuk Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı kliniği'ne müraacat eden toplam 30 bireyde (13 erkek, 17 kadın; yaş aralığı, 26-62), 78 implant kullanıldı. Bireyler, 6-15 mm uzunluk ve 2,7-4,8 mm arasında bir çapa sahip standart, kısa ve mini implantlar ile tedavi edildi. Örnekleme ve ölçümler, yükleme günü ve yükleme sonrası 2., 14. ve 90. günlerde yapıldı. İmplant bölgeleri için peri-implant durumun değerlendirilmesi sondlama cep derinliği (SCD), modifiye plak indeksi, modifiye gingival indeks, modifiye sulkuler kanama indeksi ve kemik kaybının radyografik bulguları kullanılarak gerçekleştirildi. Katepsin-K, RANKL ve OPG düzeyleri, her bir implanttan toplanan PİOS örnekleri ile ELİSA yöntemi kullanılarak değerlendirildi. Ayrıca kuron-implant (K/İ) oranları, keratinize doku miktarı (KDM) ve protez çeşidi, ark ve sigara içme durumu ile ilişkili marjinal kemik kaybı (KKM) da kaydedildi. Klinik parametrelerde her bir grupta istatistiksel olarak anlamlı artış izlenmiştir ancak, SCD haricindeki parametreler gruplararası istatistiksel olarak anlamlı fark göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the high success rates of endosseous dental implants, restrictions have been advocated to their placement with regard to the bone available in height and volume. The use of short or mini dental implants could be one way to overcome this limitation. Thus, this study aimed to evaluate peri-implant crevicular fluid (PICF) levels of cathepsin-K, RANKL and OPG around standard, short and mini dental implants after prosthodontic loading. A total of 30 subjects (13 male, 17 female; range, 26 to 62 years), that applied to the clinic of the Periodontology Department, Faculty of Dentistry, Selcuk University, were installed with 78 implants. Subjects were treated with standard, short and mini implants with a length of 6 to 15 mm and a diameter of 2,7 to 4,8 mm. Sampling and measurements were done on loading date and 2, 14, 90 days after loading. Assessment of the peri-implant status for implant sites was performed using pocket probing depth (PPD), modified plaque index, modified gingival index, modified sulcular bleeding index and radiographic signs of bone loss. PICF samples collected from each implant were evaluated for catepsin-K, RANKL and OPG levels using ELISA method. Crown-implant (C/I) ratios, keratinized tissue (KT), and marginal bone loss (MBL) as it relates to types of prosthesis, arch, smoking status were also noted. Clinical parameters statistically significant increased in each group but did not show statistically differences between groups without PPD.