Polikistik over sendromu ve beslenme ilişkisi
Polycystic ovary syndrome and nutrition relationship
  1. Tez No: 224592
  2. Yazar: YASEMİN SERİNTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜVEDDET EMEL TÜFEKÇİ ALPHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nutrition and Dietetics, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, polikistik over sendromu (PCOS) tanısı konularak diyet polikliniğine yönlendirilmiş 20 hastanın 3 ay boyunca PCOS'ye uygun beslenme ve düzenli egzersiz programı ile takip edilmesi ve beslenme tedavisinin ağırlıklarına ve doğru beslenme alışkanlıklarına etkisini belirlemek amacıyla planlanıp yürütülmüştür.PCOS'li kadınların vücut analizleri (yaş, boy, ağırlık, beden kitle indeksi, yağdan gelen vücut ağırlığı, yağ yüzdesi, bel/kalça oranı, bazal metabolizma hızları) ve AKŞ, TK, HDL, LDL, VLDL, açlık insülini gibi biyokimyasal testleri, tedavi öncesi ve sonrası değerlendirilmiştir.PCOS'de beslenme tedavisi (BT); rafine gıdaların kesilmesi ve kompleks karbonhidratlara ağırlık verilmesi (%50-60), yağın azaltılması (%20?30) esasına dayanmaktadır. Beslenme tedavisi yanında düzenli kardiyak egzersiz ile kilo verme süreci desteklenmiştir.BT'ye alınan bireylerin araştırmanın başlangıcındaki antropometrik ölçümleri sırasıyla; boy; 163,45±6,065 cm, ağırlık; 81,95±12,32 kg ve BKI; 30,59±3,98 kg/m²'dir.
Özet (Çeviri)
This study, was conducted on 20 women patients who are diagnosed with PCOS and nutrition therapy was recommended, for 3 months with suitable nutrition pattern. The effects of this nutrition pattern to their weight and nutritional habits were followed.The data which will be considered before and after the diet therapy are body analysis, (age, height, weight, body mass index, body fat mass, percentage of body fat, waist/hip ratio, basal metabolic rate), biochemical tests (fasting blood sugar, total cholesterol, HDL-CH, LDL-CH, VLDL-CH, fasting insulin levels).Avoiding from simple sugar and consuming complex carbohydrates with a range of %50-60, and reducing fat level form the basic nutrition theraphy (NT) in PCOS. Besides the NT loosing weight process is supported with regular cardio exercise.The average anthropometric measurements of the patients with PCOS included in the study were; height; 163,45±6,065cm, weight; 81,95 ± 12,32kg, and BKI 30,59 ± 3,98 kg/m²,The basal metabolic rate of the patients before the diet therapy was low and %85 of the patients had no physical activities.The blood tests before the NT showed that the fasting blood sugar and, HDL, LDL and total cholesterol values were; 137,20±23,78mg/dl, 75±12,82mg/dl, 160,95±29,51 mg/dl, and 236,90±37,13 mg/dl, respectively.