Formula 1'in Türkiye'de düzenlenme süreci, ekonomik etkileri, bu etkilerin algılanması ve İstanbul park izleyici memnuniyeti
The organize of formula 1 Turkish grand prix, its economic effects, to perceive of this effects and the spectator?s satisfaction about İstanbul park
  1. Tez No: 224591
  2. Yazar: MESUT EVREN ÖZBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAHİT SERARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de yoğun bir hayran kitlesine sahip Formula 1 sporunun Türkiye'deki durumunun tespiti aynı zamanda İstanbul Park katılımcılarının organizasyon ve İstanbul Park hakkındaki düşünceleri ve memnuniyetlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız Kuramsal (Teorik) ve Uygulama (Anket) bölümü olmak üzere 2 ayrı sınıflamadan oluşmaktadır. Kuramsal bölüm Genel Bilgiler ana başlığı altında 3 alt başlıktan oluşmaktadır. Birinci bölüm olan Genel Bilgiler başlığı altında, Formula 1'in tanımı ve tarihi, Formula 1'in Türkiye'de gerçekleşme süreci, projeye katkıda bulunanlar ve İstanbul Park'ın teknik özellikleri incelenmiştir. Uygulama bölümü ise 49 soruluk bir anket değerlendirmesinden oluşmaktadır. Uygulama bölümünde Formula 1'i İstanbul Park'ta canlı izlemiş kişilere organizasyon ve İstanbul Park ile ilgili görüşleri sorulmuştur. Bilgi ve verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler ve ki-kare analizi kullanılmıştır. Formula 1 gerçekleştirildiği bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de, ülkenin imajı ve tanıtımı açısından önemli katkı sağlamıştır. Ancak ekonomik açıdan diğer ülkelerin kazanımlarına ulaşılamamıştır. Bu durumun öz güven eksikliğinden kaynaklandığı söylenebilir. Araştırmaya, %55.9'u bay ve %44.1'i bayan olmak üzere toplam 263 örnek birey dahil edilmiştir. Genel olarak İstanbul Park'a gelen bireylerin %57.8'i yurtiçinden ve %42.2'si ise 12 değişik ülkeden gelen bireylerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Turkish adventure of Formula 1 which has lots of fans in Turkey like other countries is considered in this study. At the same time, wanted to evaluated Turkish Grand Prix organization and İstanbul Park from the İstanbul Park spectators. This study comprises 2 classifications; the first one is theoretical and the other one is application (questionnaire). Theoretical part includes 3 sub-headings under the mail heading called General Information. The general consepts related to Formula 1?s definitions and history, Formula 1?s Turkish adventure, the persons who contribute to Project?s profiles and İstanbul Park?s technical properties. Application part includes the evaluation of a questionnaire which has got 49 questions. In this part, asked the people who follow the Grand Prix live in İstanbul Park, about the idea of the organization and İstanbul Park.Descriptive statics and chi-square analysis has been used to estimate the information and data. Formula 1 has provided great contribution for Turkey`s image and presentation as well as it has been actualized in other countries. However or economics it could not provide the profit like it did in others. This could be the result of lack of self confidence. Research included 263 sample individuals, which 55.9 percent of those are male and 44.1 percent are female. Normally the 57.8 percent of those individuals are domestic and 42.2 percent are from 12 various countries.