Travmatik fasial sinir yaralanmalarında nimodipin ve metilprednizolon'un iyileşme üzerine etkileri
Efficasy of nimodipine and methylprednisolone on healing in travmatic facial nerve crush
  1. Tez No: 326458
  2. Yazar: TOLGA DÖLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı basıya bağlı oluşan fasial sinir paralizilerinde nimodipin ve metilprednizolon'un etkinliğini araştırmaktır.Çalışma, 1200-3000 gram ağırlığında 28 adet dişi Yeni Zelanda türü tavşan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deneklerin tamamının fasial sinir bukkal dalına bası uygulanmış ve fasial paralizi oluşturulmuştur. Daha sonra denekler rastgele yedişerli dört gruba ayrılmıştır. Grup 1'e (Nimodipin grubu) intraperitoneal 0,5 mg/kg/gün dozunda nimodipin, Grup 2'ye (Metilprednizolon grubu) intramusküler 1 mg/kg/gün dozunda metilprednizolon, Grup 3'e (Nimodipin-Metilprednizolon grubu) intraperitoneal 0,5 mg/kg/gün dozunda nimodipin ile intramusküler 1 mg/kg/gün dozunda metilprednizolon, Grup 4'e (Kontrol grubu) intramusküler 1 cc serum fizyolojik üç hafta süreyle uygulanmıştır. Daha sonra deneklerin işlem uygulanan taraftaki fasial sinir bukkal dalı çıkartılarak patolojik incelemeye alınmıştır. Spesmenler yarı ince doku kesitlerinde perinöral fibrozis, kollajen lif artışı, miyelin dejenerasyonu, aksonal dejenerasyon, schwann hücre proliferasyonu, normal miyelin yapısı ve ödem parametreleri açısından ışık mikroskobu ile değerlendirilmiştir. Her deneğe ait dört kesitten dört adet alan (x40, 100, 200, 1000 objektif büyütme) sayılmış ve her grup için dört adet alanın ortalaması alınmıştır. Elde edilen bulgular; yok: - (0), hafif: + (1), orta: ++ (2), şiddetli: +++ (3) olarak derecelendirilmiştir.Çalışmamızda, nimodipin grubu ile kontrol grubu arasında perinöral fibrozis, schwann hücre artışı ve ödem bakımından anlamlı farklılık saptanmazken kollajen lif artışı, miyelin dejenerasyon, aksonal dejenerasyon ve normal miyelin yapısı parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEFFICASY OF NIMODIPINE AND METHYLPREDNISOLONE ON HEALING IN TRAVMATIC FACIAL NERVE CRUSHThis study aims to investigate the effectiveness of methylprednisolone and nimodipine in facial nerve paralysis models induced by facial nerve compression.The study was conducted on 28 female New Zealand rabbits weighing between 1200-3000 gr. The buccal branches of the facial nerves of rabbits were compressed and performed a facial nerve paralysis. The rabbits were randomly divided into four groups, seven rabbits in each. In Group 1 (Nimodipine Group) intraperitoneal 0.5 mg/kg/day dose of nimodipine, in Group 2 (Methylprednisolone Group) intramuscular 1 mg/kg/day, in Group 3 (Nimodipine and Methylprednisolone Group) intraperitoneal 0.5 mg/kg/day nimodipine and 1 mg/kg/day intramuscular methylprednisolon, in Group 4 (The Control Group) intramuscular 1 cc saline were given for three weeks. Then, the buccal branches of the facial nerves of rabbits were removed from the side where paralysis was performed. Semithin sections from the specimen were analyzed for perineural fibrosis, rate of increase in collagen fibers, miyelin degeneration, axonal degeneration, Schwann cell proliferation, normal miyelin structure and edema by using an optical microscope. Four areas were analyzed (on an objective magnification of 40X, 100X, 200X, and 1000X) in four sections taken from each group. The mean values of the data pertaining to these areas were calculated, and the results were classified into four categories: Absent: - (0), mild: + (1), moderate: ++ (2), and severe: +++ (3).In this experimental study, no significant difference was identified between the nimodipine group and the control group in perineural fibrosis, Schwann cell proliferation and edema but a significant difference was identified in rate of increase in collagen fibers, miyelin degeneration, axonal degeneration, normal miyelin structure (p0.05).