Cushing sendromlu hastalarda tanı testlerinin güvenilirliği:Cerrahpaşa deneyimi the reliability of the diagnostic tests of Cushing syndrome: The experiences of Cerrahpasa
- Tez No: 224619
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KADIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç:Çalışmada Cushing sendromunda (CS) tanı ve lokalizasyon testlerinin güvenilirliğinin geriye dönük olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Hasta seçimi ve yöntem: Çalışmaya 1995-2007 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji Metabolizma ve Diyabet Bilim Dalı'na başvuran CS tanısı almış hastalar ile kontrol grubu olarak obezite sebebiyle polikliniğe gelen hastalar alınmıştır. Değerlendirilmeye bazal kortizol, 1 mg deksametazon süpresyon testi (DST), idrarda serbest kortizol, ACTH düzeği, 8 mg DST ve gece kortizol düzeği alınmıştır (GKD).Bulgular: Tarama yılları arasında 74 kadın, 13 erkek toplam 87 CS `lu hasta tespit edildi. Obez hasta grubunda ise 77 kadın, 14 erkek toplam 91 hasta alındı. CS'lu hastaların ortanca yaş=45.0 yıl [çeyrekler arası aralık (ÇAA): 35.00-53.0], obez hastaların ortanca yaş= 40.0 yıl [ÇAA:29.8-48.0]. İSK'ün 50 ?g/gün ve 100 ?g/gün kesme değerleri için sırasıyla duyarlılığı %81, % 64, özgüllüğü %66, %76 tespit edildi. GKD ve 1 mg DST'nin kesme değeri 1.8/?g/dl göre duyarlılığı sırasıyla %100, %98, özgüllüğü ise %88, %33 olarak saptandı. Lokalizasyon testlerininden ACTH 30 pg/mL'nin ACTH bağımlı CS'u için duyarlılığı %69, özgüllüğü %100, 8 mg DST de %50 ve %60 süpresyon düzeyi için duyarlılık sırasıyla %83, %79, özgüllük %75, %88 olarak bulundu.Sonuç: Tanıda en güvenilir test gece kortizolü olmakla birlikte hastaneye yatış gerektirdiğinden pratikte uygulanması zordur. Bir mg DST için 1.8 ?g/dl ve İSK için 50 ?g/24 saat almak koşuluyla uygun testlerdir. Lokalizasyon testleri olarak gece tek doz 8 mg DST ile %60 üzerinde süpresyon hipofizer kaynağı, ACTH 30 pg/mL'nin üzerinde olması ACTH bağımlı CS'nu, 10 pg/mL'nin altında olması sürrenal lezyonu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim The aim of this study is to evaluate the reliability of the diagnostic tests of Cushing syndrome (CS) retrospectively.Patients and method: Patients who applied to outpatient clinics of Cerrahpasa Medical Faculty between 1995-2007 and were diagnosed with Cushing?s syndrome are the subjects of this study. Obese patiens were taken as the control group. The diagnostic tests that are evaluated are on fallow; basal cortisol (BC), 1 mg dexamethasone suppression test (DST), 24-hour urinary free cortisol (UFC), ACTH level, 8mg DST and midnight cortisol level (MCL).Result: Eighty seven patients were diagnosed as CS (74 women and 13 men). Ninety one obese patients were evaluated in obese group (77 women, 14 men). CS? median age=45.0 (IQR=35.0-53.0), obese patients median age=40.0 (IQR=29.8-48.0). For UFC?s 50 ?g/day and 100 ?g/day cut-off values, sensitivity is determined as % 81 and % 64, and specificity is determined as % 66 and % 76 respectively. According to 1.8/?g/dl cut-off value of MCL and 1 mg DST, the sensitivity is determined as % 100, % 98, and specificity as % 88 and % 33 respectively. From the localization tests ACTH and 8 mg DST, these findings are determined ; for < 10 pg/mL for adrenal CS, sensitivity is % 92, specificity is % 94; for >30 pg/mL for ACTH dependent CS, sensitivity is % 69, specificity is % 100; for 8 mg DST, for % 50 and % 60 suppression level sensitivity is respectively % 83 and % 79, and specificity is %75 and % 88.Conclusion:. We found that 1 mg DST (>1 .8 ?g/dl) and UFC (>50 ?g/day) were ideal tests for screening of CS. On the other hand, overnight 8 mg DST with 60% suppression and ACTH levels (< 10 pg/mL) for adrenal, >30pg/mL for ACTH dependency were best tests in differential diagnosis of the subtypes.