Pozitron emisyon tomografisinin cerrahi için hazırlanan epilepsi hastalarında epileptojenik alanın belirlenmesindeki yeri
The role of positron emission tomography(pet) in identification of epileptogenic zone(ez) for patients being prepared for epilepsy surgery
- Tez No: 224624
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÖZKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Epilepsi cerrahisindeki amaç, EA'nın belirlenerek yeterli dokunun rezeksiyonu ve nöbetsizliğin sağlanmasıdır. Çalışmamıza dirençli epilepsili ve cerrahiye aday 121 hasta katılmış, FDG-PET sonuçlarının MRG ve EA'ya göre duyarlılığı, özgüllüğü, pozitif, negatif kestirim değerleri, yalancı pozitif, yalancı negatiflik oranları hesaplanmış, aralarındaki fark ve uyumlar için McNemar kikare, kappa uyum testi yapılmıştır. Farklı bölgelerdeki uyum sıklıklarını kıyaslamada pearson kikare testi kullanılmış ikiden fazla grupta anlamlılığın hangisinden kaynaklandığını görmek için ileri kikare analizine başvurulmuştur. Tüm testlerde anlamlılık seviyesi 0,05 kabul edilmiştir.PET/MRG uyumu toplamda %61.1, temporalde %77.2, frontalde %50, Paryetal lobda %66.6, oksipitalde %0 oranında gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the epilepsy surgery is to identify the epileptogenic zone and to cease the seizures by resection of the well matched epileptogenic area. We have added 121 patients in our study and compared our PET results with magnetic resonance images(MRI) and final EZ in terms of sensitivity, specificity, positive and negative predictive values, false positive and negative values. McNemar chi square and Kappa corelation tests were applied to find the corelations and differences between the detections. Pearson chi square test have been used for comparison of corelations in different areas. Advanced chi square test have been used to find out the significant one when there is more than 2 groups. In all tests 0,05 was admitted for significance level.PET/MRI consistency in total was 61,1%, in temporal 77,2%, in frontal 50%, in parietal 66,6% an in occipital %0.