Çözünür CD40 ligandının koroner arter hastalığının yaygınlığı ve şiddeti ile ilişkisi
The relationship between the level of soluble CD40 ligand and angiographic extent and severity of coronary artery disease
  1. Tez No: 224623
  2. Yazar: BETÜL CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: CD40/CD40 ligandı sistemi, hücresel ve humoral immün yanıtın değişik fazlarını düzenleyen bir sistemdir. CD40 ligandının hem membrana bağlı hem de çözünür haldeki formu (sCD40L), reseptörü olan CD40 ile etkileşerek birçok değişik inflamatuvar yanıta sebep olur. sCD40L, özellikle aktif trombositlerden salınmaktadır. Günümüzde aktif trombositlerin aterosklerotik lezyon gelişiminin ve restenoz sürecinin bir parçası olduğu bilinmektedir. Bu bilgilerden yola çıkarak tasarlanan çalışmamızın amacı, sCD40L düzeyleri ile koroner arter hastalığının (KAH) yaygınlığı ve şiddetinin ilişkisini araştırmaktır.YÖNTEM: Çalışmaya alınan 102 hastadan 37'si akut koroner sendrom (AKS), 41'i kararlı angina pektoris (SAP), 24' ü de kontrol grubunda yer aldı. sCD40L ölçümü için kan örnekleri, AKS grubunda hastaneye kabulde, SAP grubu ve kontrol grubunda ise koroner anjiyografi sonrasında alındı. KAH yaygınlığı ve şiddetinin göstergesi olan Gensini skoru, her darlığın derecesi ve bölgesel önemi göz önünde bulundurularak hesaplandı.BULGULAR: Ortalama sCD40L düzeyi, AKS grubunda diğer gruplara göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p0.05). AKS alt grupları arasında ortalama sCD40L değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). AKS ve SAP grubunda, Gensini skoru ile sCD40L düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı (p>0.05).SONUÇ: Koroner arter hastalığının farklı klinik tiplerinde bakılan sCD40L düzeyleri ile KAH şiddeti ve yaygınlığı arasında ilişki gösterilemedi. AKS grubunda, sCD40L düzeyleri diğer gruplara göre anlamlı olarak yüksek bulundu, ancak AKS grubunun alt grupları arasında anlamlı farklılık gözlenmedi. Bu da artmış sCD40L düzeylerinin, plak rüptürü gelişip, miyokard nekrozu oluşmadan kararsız plağın tespitinde kullanılabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND OBJECTIVE: The CD40 and CD40 ligand system regulates multiple phases of the humoral and cellular immune response. Both membrane-bound and soluble forms of this ligand may interact with CD40, resulting in various inflammatory responses. Soluble CD40 ligand (sCD40L) especially releases from activated platelets. Platelets are involved in atherosclerotic lesion formation and restenosis processes. According to this knowledge, the aim of our study is to evaluate whether there is a relationship between the level of sCD40L and angiographic extent and severity of coronary artery disease (CAD).METHOD: 102 participants were included to our study (37 patients in acute coronary syndrome (ACS) group, 41 patients in stable angina pectoris group (SAP), 24 patients in control group). Peripheral venous blood samples were drawn at the Coronary Care Unit admission of ACS group patients. From SAP group patients and controls, blood samples collected after coronary angiography. The Gensini score was computed for each patient by assigning the severity score to each coronary stenosis in accordance with the degree of the vessel narrowing and its geographic importance.RESULTS: Mean serum sCD40L level was significantly higher in patients with ACS than the controls and SAP patients (p0.05).CONCLUSION: Our study doesn?t show relation between sCD40L levels and Gensini scores in patients with different clinical sub-types of CAD. In ACS group sCD40L levels were significantly higher than other groups, but there was no significant difference between ACS sub-groups. This finding suggest that increased sCD40L levels can be used as a marker for determining the unstable plaque before ruptured and occuring miyocardial necrosis.