Antioksidanların cep telefonu ile oluşturulmuş testiküler apoptozis ve oksidatif stres üzerine etkileri
The effects of antioxidants on testicular apoptosis and oxidative stress produced by cell phone
- Tez No: 224629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, cep telefonunun rat testis dokusundaki apoptozis ve oksidan/antioksidan dengesi üzerine olası etkilerinin, ayrıca bu etkiler üzerine C ve E vitaminlerinin olası koruyucu rolünün belirlenmesidir.Çalışmada 42 adet erkek Wistar Albino türü rat kullanıldı. Sıçanlar her grupta 7 adet olmak üzere; Kontrol, Antioksidan, Arama, Stand-by, Arama + Antioksidan, Stand-by + Antioksidan olmak üzere altı gruba ayrıldı ve biyokimyasal olarak oksidan/antioksidan değişkenler, patolojik olarak apoptotik indeksler çalışıldı. Çalışmada biri ?stand-by? ve diğeri ?arama? gruplarında olmak üzere aynı marka ve modelde iki adet cep telefonu kullanıldı.Bu çalışmada cep telefonunun arama konumunda iken testis dokusunda apoptozisi istatistiksel olarak anlamlı derecede arttırdığı fakat stand-by konumunda iken artırmadığı gösterildi. Arama konumunda oluşan apoptozis, stand-by konumundakinden önemli derecede fazlaydı. Oksidatif stres ise hem arama, hem de stand-by konumlarında bir dereceye kadar yükselmiş bulundu. Bununla birlikte antioksidanların ne apoptozis, ne de oksidatif stres üzerinde düzeltici bir etkisi gösterilemedi.Sonuç olarak testiküler apoptozisi arama konumundaki cep telefonunun, oksidatif stresi ise hem arama hem de stand-by konumundaki cep telefonunun artırabildiği, ayrıca antioksidanların bu iki hasarlanmayı da düzeltemediği bulunmuştur. Çalışmamızda bildiğimiz kadarıyla cep telefonunun testiküler apoptozis ve oksidatif stres üzerindeki etkileri, arama ve stand-by konumları ayrı ayrı ve karşılaştırmalı olarak ilk kez çalışılmış, ayrıca antioksidanların bu iki hasarlanma üzerindeki etkileri ilk kez değerlendirilmiştir. Ayrıca cep telefonunun testiküler apoptozisi artırdığı ilk kez bu raporda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the probable effects of cellular phone on apoptosis and oxidative/antioxidative balance in testicular tissue, and probable protective role of vitamins of C and E on these processes.Forty two males Wistar albino type rats were used in the study. The rats were divided into 6 groups. There were 7 rats in each group (Control, Antioxidant, Calling, Stand-by, Calling plus Antioxidant, Stand-by plus Antioxidant). Oxidant and antioxidant parameters and apoptotic indexes were studied. Two identical cell phones were used in groups of the calling and the stand-by.In this study it was demonstrated that cell phone significantly increased apoptosis at calling, but not at stand-by position in testicular tissue. Apoptosis produced at calling mode was significantly more excessive than at stand-by mode. Oxidative stress was found as high to some extent at both calling and stand-by position. However no improver effect of antioxidants could be demonstrated on either apoptosis or oxidative stress.It has been concluded that apoptosis is increased by cell phone at calling mode, but oxidative stress by cell phone at both calling and stand-by mode, and the antioxidants do not improve both injuries as well. In our study, to our knowledge, it has been firstly investigated that the effects of cell phone on testicular apoptosis and oxidative stress at calling and stand-by positions as comparatively and individually, and the effects of the antioxidants on both these two injuries. In addition increasing apoptosis by cell phone has been firstly showed in this report.