Hemodiyaliz ile tedavi edilen son dönem böbrek yetmezliği olgularında sessiz miyokard iskemisi ile beyin natriüretik peptid ilişkisi
Silent myocard ischemia and brain natriuretic peptide relationship in end stage renal failure patients under hemodialysis
  1. Tez No: 224630
  2. Yazar: FATİH POYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR TİMUKAYNAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Hemodiyaliz hastalarında mortalite hızı normal popülasyona görebelirgin derecede yüksektir ve en önde gelen ölüm sebebi kardiyovaskülerhastalıklardır. Çalışmadaki amacımız kardiyovasküler sonlanımlar için önemli birrisk faktörü oluşturan sessiz miyokard iskemisi ile BNP ilişkisini araştırmak vetarama testi olarak BNP'nin güvenilirliğini değerlendirmektir.Yöntem: Çalışmaya iskemik kalp hastalığı açısından semptomu olmayantoplam 53 hemodiyaliz hastası alındı. Hastaların demografik özellikleri, rutinlaboratuar parametreleri, ekokardiyografik sistolik ve diyastolik fonksiyonparametreleri kaydedildi. Hastaların haftanın 2. hemodiyaliz seansı öncesi bazalBNP düzeyleri ölçüldü ve ambulatuar elektrokardiyografi monitörizasyonu ilesessiz miyokard iskemisinin varlığı araştırıldı. Hastalar sessiz miyokard iskemisigelişenler ve gelişmeyenler olarak gruplandı. Gruplar arasındaki farklar, bazalBNP düzeyleri ile korelasyon gösteren parametreler ve sessiz miyokard iskemisigelişimi için bağımsız faktörler saptandı. İşlem karakteristiği eğrisi kullanılarakBNP'nin sessiz miyokard iskemisini göstermedeki güvenilirliği test edildi.Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların ortanca yaşı 50 idi (%60 erkek).Sessiz miyokard iskemisi gelişen hastalarda erkek cinsiyet anlamlı olarak yüksekbulundu (sırası ile %91 vs % 52, p=0.035). Diğer demografik ve ekokardiyografiközellikler açısından gruplar arasında anlamlı farklılık izlenmedi. Ortanca bazalBNP düzeyleri iskemi gelişen grupta gelişmeyen gruba göre anlamlı derecedeyüksek bulundu ( 682,7 pg/mL ve 503,2, p= 0,006). Tüm grupta yapılankorelasyon analizinde BNP düzeyleri sol ventrikül kitle indeksi (r=0,502,p
Özet (Çeviri)
Purpose: The mortality rates in end stage renal disease patients areexteremely high compared to general population and cardiovascular diaseases arethe leading cause of death. The purpose of this study was to evaluate the value ofBNP for detecting silent myocardial ischemia which is known to be an importantfactor in the development of adverse cardiovascular complications.Methods: 53 hemodialysis patients with no anginal symptoms wereincluded. The demographic, laboratory and echocardiographic systolic anddiastolic left ventricular functions were recorded. BNP assays were done beforethe second dialysis session of the week. Ambulatory electrocardiographicmonitorisation were done to all patients in order to determine silent myocardialischemia. The patients were grouped according to silent myocardial ischemiadevelopment. The differences between groups, parameters which show correlationwith basal BNP concentrations and independent predictors for the development ofsilent myocardial ischemia were determined. The value of BNP as a screening testfor detection of silent myocardial ischemia in patients with no known coronaryartery disease, was evaluated using receiver operative characteristic curve (ROC).Results: The median age of the participants was 50 (60 % male). Male sexwas significantly more frequent in ischemia group (91 % vs 52 %, p=0,035).Other demographic and echocardiographic parameters were similar in bothgroups. The median BNP concentration was significantly higher in the ischemiagroup (682,7 pg/mL vs 503,2, p= 0,006). Left ventricular mass index (r=0,502,p