Karaciğer hastalığı yaşam kalitesi ölçeği 1.0'ın türk toplumu için geçerlik ve güvenirliği
Reliability and validity of the liver disease quality of life instrument 1.0 for turkish society
  1. Tez No: 224634
  2. Yazar: BELGİN SARPER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASİYE DURMAZ AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kronik karaciğer hastalığı, tüm dünyanın mücadele ettiği Hepatit B, C, D gibi viral hepatitler, alkole bağlı siroz, primer biliyer siroz, otoimmun hepatit ve başka birçok hastalıktan kaynaklanan, dünya çapında önemli ölçüde mortalite ve morbiditeye yol açan majör nedenlerden biridir. Kronik karaciğer hastalığının etiyolojisinde yer alan hastalıkların hemen hemen hepsinin prognozu karaciğer sirozu ile sonuçlanmaktadır. Son aşamada ise tek tedavi şansı olarak kabul edilen karaciğer nakli yer almaktadır. Bu çalışma, ?Karaciğer Hastalığı Yaşam Kalitesi Ölçeği 1.0?ın Türk toplumu için geçerlik ve güvenirliğini belirlemek amacıyla planlanan tanımlayıcı ve metodolojik bir araştırmadır. Araştırma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Hepatoloji polikliniğinde, Ağustos 2005 ? Eylül 2006 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma kapsamına, okuma-yazması olan, 18 yaş ve üstü, araştırmaya gönüllü ve bilişsel fonksiyonları yerinde olan kronik karaciğer hastaları dahil edilmiştir. Araştırma verileri anket formu yardımı ile 170 kişilik örneklem grubundan elde edilmiştir. KHYKÖ 1.0, 75 soru ve soruların gruplandırılmaları ile oluşan 12 madde ve 3 alt boyuttan oluşan bir ölçektir. Kronik karaciğer hastalıklarının mortalitesini değerlendirmek için klinik ortamda sık olarak kullanılan Child Pugh sınıflaması, ölçeğin hipotez sınamasını test etmek için kullanılmıştır. Katılımcılar anketler yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandıktan 6 hafta sonra güvenirliğini test etmek için ?KHYKÖ 1.0? hastalara yeniden uygulanmıştır. Ancak hastaların şehir dışından da kontrole gelmeleri nedeni ile ikinci görüşmelerin bir kısmı yüz yüze, bir kısmı telefon ve mail aracılığı ile yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS for Windows 13.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmadaki örneklem grubunun yaş ortalaması 45,85 ± 11,34'tür. Araştırma kapsamına alınan hastaların %58.2'si erkek, %41.8'i kadındır. Deney grubunun %89.4'ü evlidir. Gerekli izinler alındıktan sonra ?KHYKÖ 1.0?, İngilizce'den Türkçe'ye ?çeviri-tekrar çeviri yöntemi? kullanılarak çevrilmiştir. ?KHYKÖ 1.0?ın geçerliliği çoklu uzman görüşüne dayalı içerik geçerliliği ile sınanmıştır. ?KHYKÖ 1.0?ın iç tutarlılık Cronbach Alpha katsayısı 0.80 olarak iyi düzeydedir.
Özet (Çeviri)
Chronic liver disease is took root from viral hepatitises like Hepatitis B, C, and D, alcohol cirrhosis, primary biliary cirrhosis, autoimmune hepatitis and very different diseases; and it is a major reason which causes considerable mortalities and morbidities in the world. The prognosis of the most diseases which hold a place in the etiology of the chronic liver disease mostly results in a liver cirrhosis. In the last stage there is a liver transplantation which is accepted as the single treatment chance. This study is a descriptive and methodical thesis which aims to determine the reliability and validity of the ?Liver Disease Quality of Life Instrument 1.0? for Turkish Society. The study took place at Hepatology Polyclinic in Gastroenterology Clinic at Ege University Shool of Medicine Hospital between August-Semptember 2006. The chronic liver patients who are over 18 ages and voluntary, have literacy and congnitive functions are included into this study. The data are collected from 170 sample persons via questionary. ?Liver Diseasae Quality of Life İnstrument 1.0? is a complex because of its structure and scoring. ?CLDQL 1.0? consist of 75 subquestions; these questions are combined to struct 17 main questions. According to the content of 17 questions, 12 instrument items are formed. If it is analysed the factor structure of the instrument, it seems that consists of 3 levels, which are ?Physical multiple experts. The internal concistency Cronbach Alfa Coefficient of LDQOL 1.0 have good level and it is 0.80.