Erken bölünme değerlendirmesinin intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu sonuçlarıyla ilişkilendirilmesi
Association of early cleavage evaluation with intracytoplasmic sperm injection results
- Tez No: 224633
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN KARPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
İnfertilite, korunmasız ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen bir yıl süre sonunda gebe kalınamaması şeklinde tanımlanır. Yardımla üreme teknikleri gebelik elde edilmesi için başvurulan uygulamalardır. Bir in vitro fertilizasyon (IVF) siklusunda başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biri transfer edilecek en iyi embriyonun seçimidir. Transfer edilecek embriyolar morfolojilerine ve kültürde gelişim oranlarına göre belirlenmektedir. Embriyoların gelişimlerinin ve diğer embriyolarla arasındaki farklılıkların belirlenmesi için kritik zaman noktalarında gözlenmesi gerekmektedir.İnseminasyon veya mikroenjeksiyondan sonraki 25. saat kritik zaman noktası olarak kullanılmaktadır. 25. saatte iki hücreye bölünmüş embriyo erken bölünmüş embriyo olarak adlandırılır. Yapılan araştırmalar erken bölünen embriyoların daha yüksek gebelik ve implantasyon potansiyeline sahip olduklarını göstermiştir.Çalışmamızda transfer edilecek en iyi embriyonun seçim sürecinde ICSI den 25-27 saat sonra gerçekleşen erken embriyo bölünmesinin ICSI parametreleri üzerine etkileri incelendi. 202 hasta transfer edilecek erken bölünen ve bölünmeyen embriyoların varlığına göre iki gruba ayrıldı. I. grup en az bir tane erken bölünen embriyo transferi yapılan 109 hastadan, II. grup ise erken bölünmeyen embriyolarla transferi yapılan 93 hastadan oluşturuldu.Çalışma sonunda erken embriyo bölünmesinin ICSI parametrelerinden embriyo elde etme, embriyo bölünme hızı, kalitesi ve gebelik oranları üzerine etkisi değerlendirildi. Embriyo elde etme oranı açısından erken bölünen ve bölünmeyen grup arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Grup ayrımı yapılmadan tüm embriyolar değerlendirildiğinde, erken bölünen embriyodan gelişen embriyo bölünme hızı ve kalitesi, erken bölünmeyen embriyoya göre anlamlı yüksek bulundu. Gebelik oranları incelendiğinde; I. grupta gebelik oranı %72.5 ve II. grupta %31.2 bulundu. Erken bölünen embriyolarla transfer yapılan hastalarda gebelik oranı istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu.Bu verilere dayanarak transfer edilecek embriyoların seçiminde fertilize olmuş oositin ilk hücre bölünme zamanının önemli bir kriter olarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Infertility is described as not to become pregnant though having regular and exposed sex. Assisted reproductive techniques are the ways to have pregnancy that used. The most important criteria that affects the success of an IVF cycles is the selection of the best embriyo. The embriyos that will be transferred are selected upon their mophology and maturity of the culture. To determine the maturity of the embriyos and differences between the other embriyos critical time points should be observed.25th hour after insemination or microinjection is used as critical time point. The embriyo cleaved into 2 cell in 25th hour called as early cleaved embriyo. Researchs shows that early cleavage embriyos have higher pregnancy and implantation potential.In our research, selection period of the best embriyo that will be transferred, affects on ICSI paremeters of early cleavage after 25-27 hours from ICSI. 202 patients are divided into 2 groups as early cleavage and non early cleavage. The first group constituted 109 patients which transfered at least 1 early cleavage embriyo; the second group constituted 93 patients which transferred non early cleavage embriyo. There were no significant difference on age, mature oocyte, fertilized oocyte, embriyo and number of embriyo transferred between two groups.As a result of the research, affects of early cleaved embriyos on ICSI paremeters, derivation embriyos, evolution and quality of the embriyos are evaluated. There were no significant difference on providing embriyos between early cleaved and non early cleaved embriyos. Evolution and the quality of the embriyo found in early cleaved embriyos is significantly higher than non early cleaved embriyos. Pregnancy rate is %72.5in the first group and %31.2 in the second group. Pregnancy rate on patients which transferred with early cleaved embriyos is significantly higher.According to these outputs, in selection of embriyo transferred, first cleavege time of the fertilized oocyte shall be evaluated as an important criteria.