Melanom dışı deri kanserleri gelişiminde human papillomavirüsün rolü
Role of human papillomaviruses in the development of non-melanoma skin cancers
- Tez No: 224643
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLSEL İLTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZETYassı hücreli kanser ve BHK'den oluşan MDDK tüm dünya çapında beyaz ırkta en sık görülen kanserlerdir. Epidemiyolojik ve moleküler çalışmalar UVR'nin bu kanserlerin gelişiminde anahtar rol oynadığını göstermektedir.Yapılan çeşitli çalışmalarda, HPV tiplerinin tek başına veya UVR ile birlikte bu kanserlerin patogenezinde rol oynuyor olabileceği öne sürülmüştür. Polimeraz zincir reaksiyonuna dayanan HPV saptama teknikleri, özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış hastalardaki ve daha az sıklıkla bağışıklık sistemi normal bireylerdeki deri kanserlerinde HPV DNA'nın yüksek prevalansta bulunduğunu göstermişlerdir. Bu çalışmalarda, MDDK'lerde saptanan HPV tiplerinin sıklığı ve spektrumu kullanılan PZR primerlerinin spesifisite vesensitivitelerindeki farklılıklara bağlı olarak büyük çeşitlilik göstermektedir.Bağışıklık sistemi normal bireylerdeki MDDK'lerde, HPV tiplerinin mevcudiyetinin araştırılması amacıyla, 32 hastanın MDDK'lerinden ve kontrol grubu olarak aynı hastaların gluteal bölgelerinden biyopsiler alındıktan sonra tüm örnekler geniş spektrumda HPV DNA saptayabilen dejenere primerlerin kullanıldığı PZR metodu ile incelendi. Lezyonlardan alınan biyopsiler ve kontrol deri örneklerinin hiçbirinde HPV DNA saptanmadı. Bu durumun, Türk toplumuna ait özelliklerin yanında, lezyonların hiçbirininHPV DNA içermiyor olmasına veya dokularda HPV DNA mevcut olmasına rağmen, viral yükün düşük olması nedeniyle, kullanılan yöntemle saptanamamış olmasına bağlı olabileceği düşünüldü.Ultraviyole radyasyonu bölgesel bağışıklık sistemi baskılanmasına veya HPV'nin uyarılmasına yol açarak HPV'nin daha kolay çoğalmasını sağlayabilmektedir. Çalışmamızda hastaların gluteal bölgelerinden alınan kontrol deri biyopsilerinde HPV DNA saptanmamış olmasının, bu bölgenin güneşe maruz kalmaması veya HPV'ye daha az maruz kalmasıyla da ilişkili olabileceği sonucuna varıldı.Sonuç olarak; biz çalışmamızda dejenere PZR yöntemi ile MDDK'de HPV mevcudiyetini gösteremedik. Bu kanserlerin gelişiminde HPV'nin rolünü aydınlatabilmek ve aralarında bulunan belirgin ilişkiyi kanıtlayabilmek için daha çok sayıda hasta ile ve geliştirilecek daha duyarlı saptama metodları kullanılarak yapılacak çalışmalara ihtiyaç bulunduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARYNonmelanoma skin cancers, which include squamous cell carcinoma and basal cell carcinoma, represent the most frequent cancers among the Caucasian population worldwide. Epidemiological and molecular studies implicate that ultraviolet radiation plays a central role in the development of these cancers.The possibility that certain types of HPV, either alone or in conjunction with ultraviolet radiation, may play a role in the pathogenesis of these cancers is suggested by several studies. Polymerase chain reaction (PCR) based HPV detection techniques have shown a high prevalence of HPV DNA, particularly in skin cancers from immunosuppressed patients and to lesser extend in malignancies from immunocompetent individuals. In these studies, the frequency and spectrum of HPV types detected in nonmelanoma skin cancers varies greatly depending on the differences in the specificities and sensitivities of the PCRprimers used.To evaluate the presence of various types of HPV in nonmelanoma skin cancer lesions of immunocompetent patients, specimens from nonmelanoma skin cancers and normal skin biopsies from gluteal regions of 32 immunocompetent patients were analysed for presence of HPV DNA by a PCR using degenerate primers which can detect a broad spectrum of HPV types. HPV DNA was detected neither in lesional nor normal skin samples. It was thought that in addition to factors associated with Turkish population, these lesions did not harbour HPV DNA or although tissues harbour HPV DNA, it was not detected with thetechnique we used because of low viral load.Ultraviolet radiation may facilitate the growth of HPV by causing local immunosuppression or stimulation of HPV. It was concluded that the reason for absence of HPV DNA in control skin samples, which was taken from gluteal region, might be due tounexposure of this site to ultraviolet radiation and HPV.As a result we could not show the presence of HPV in nonmelanoma skin cancers by using degenerate PCR technique. Studies with more patients and using more sensitive detection techniques which will be developed in the future are needed to show a significant association between HPV and nonmelanoma skin cancer development.