Koroner arter by-pass cerrahisi yapılan hastalarda greft öncesi nativ arterlerdeki ateroskleroz progresyonunun perkütan koroner girişim yapılan hastalarla karşılaştırılması
Comparsion between coronary artery bypass grafting and percutan coronary intervention for proximal atherosclerotic progression in the native arteries
  1. Tez No: 224642
  2. Yazar: MEHMAN HÜSEYNOV
  3. Danışmanlar: PROF. AYHAN USAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Koroner Arter By-pass Cerrahisi Yapılan Hastalarda Greft Öncesi Nativ Arterlerdeki Ateroskleroz Progresyonunun Perkütan Koroner Girişim Yapılan Hastalarla KarşılaştırılmasıKoroner arter by-pass greft (KABG) ameliyatı geçiren hastalarda nativ arterler ve by-pass greftlerinde aterosklerotik süreç devam eder. Bunun sonucu, var olan lezyonlarda progresyon oluşabileceği gibi yeni lezyonlar da gelişebilir. By-pass sonrası yapılan değerlendirilmelerde genellikle greftler veya greft distalindeki nativ arter lezyonları incelenip, tedavi stratejisi belirlenmektedir. Ancak by-pass greft öncesindeki nativ arterlerde de lezyon progresyonu oluşabilir. Bunun klinik önemi henüz bilinmemektedir. Biz çalışmamızda KABG ameliyatından sonra nativ arterlerde greft öncesi bölgelerdeki lezyonlarda progresyonu ve lezyon progresyonunu etkileyen faktörleri inceledik. PKG yapılan hastalarda, PKG yapılan bölgenin proksimalindeki nativ arterlerde aterosklerotik progresyonla karşılaştırdık.Çalışmaya koroner arter hastalığı tanısı ile izlenen 100 hasta (50 KABG ve 50 PKG) (79 erkek, 21 kadın ve ortalama. yaş: 60.1 ± 9.6 yıl) alındı. Çalışmaya KABG veya PKG sonrası kontrol koroner anjiografi yapılan hastalar seçildi. Hastaların öyküleri, demografik verileri, risk faktörleri dosyalarının retrospektif incelemesinden kayıt edilerek tüm anjiografileri analiz edildi ve KAH ciddiyet skoru Gensini skorlaması kullanılarak hesaplandı. Kontrol KAG' de %20' lik artış olması veya yeni meydana gelen %20 ve üzerindeki lezyonlar ateroskleroz progresyonu olarak kabul edildi .KABG uygulanan 42 (84%) hasta ve PKG uygulanan 25 (50%) hastada koroner arterlerin girişim yapılan bölgesinin proksimalinde ateroskleroz progresyonu saptandı. KABG yapılan hastalarda greft öncesi nativ arterlerdeki ateroskleroz progresyonu istatiksel olarak önemli oranda daha fazlaydı (p=0,001). Girişim ya da greft anostomozu yapılan bölgenin distalindeki ateroskleroz progresyonu açısından KABG ve PKG uygulanan hastalar arasında anlamlı fark saptanmadı (sırası ile %30 ve %14).Sonuç olarak, KABG hastalarında greft yapılan bölgenin proksimalinde önemli miktarda ateroskleroz progresyonu meydana gelmektedir. Bunun klinik önemi henüz bilinmemektedir ve bu konuda ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Comparison Between Coronary Artery Bypass Grafting and Percutan Coronary Intervention for proximal Atherosclerotic Progression in the Native ArteriesAtherosclerosis continue to progress in the native arteries and graft arteries after the coronary artery by-pass grafting operation (CABG). As a result of that, new lesions may develop or progression of known lesions accelerate. Usually, after the CABG surgery treatment strategy was planned regarding the graft lesions or lesions in the native arteries after the graft-native junction site. In contrast lesions which were located proximally to the graft-native junction site may also progress. Clinical importance of this issue hasn?t been known yet. In our study we investigated the atherosclerosis progression of proximally located native artery lesions after the CABG surgery and we compared CABG and percutanous coronary intervention for this lesion progression.One hundred CAD patients (50 patients had CABG and 50 patients had PCI) (79 male, 21 female and mean age: 60.1 ± 9.6 years) were enrolled the retrospective study. All subjects had control coronary angiography (CAG) after the interventional therapy and surgery. Histories, demographics data, and cardiovascular risk factors were recorded. Two-experienced cardiologist analyzed all angiograms and CAD severity score was calculated by using Gensini score. In control CAG, marked progression was defined as increasing >20% of norrowing in the mildly diseased coronary segments or devalopment of new lesions which can cause >20 % narrowing of previously normal segments.42 (84%) patients in CABG population and 25 (50%) patients in PCI population had proximal atherosclerosis progression (p=0.001). Occurence of proximal atherosclerosis progression was statistically significant in CABG group (p=0,001). There were no significant distal atherosclerosis progression between CABG and PCI group (30% and 14%, respectively).In conclusion, significant proximal atherosclerosis progression was found in patients with CABG. Further studies may help to define the clinical importance of this issue.