Larinks kanserli hastalarımızın retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective study of patients with laryngeal carcinoma
- Tez No: 224672
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİS ÖZYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Onkoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Oncology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Larinks kanserlerinin tedavisinde radyoterapi (RT) primer veya postoperatif tedavi yöntemi olarak son derece önemli bir yer tutar. Bu tez çalışmasında anabilim dalımızda Aralık 1993 - Şubat 2007 tarihleri arasında küratif amaçlı RT uygulanan 718 larinks kanserli hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Analize dahil edilen 672 olgunun 23'ü (%3.4) kadın, 649'u (%96.6) erkektir ve yaşları 25-86 aralığında (ortanca yaş 57) değişmektedir. Hastalar RT'nin uygulanma amacına göre definitif [T1N0 glottik (271, %37.7), T2N0 glottik (45, %6.3), T1-2 supraglottik (53, %7.4) ve ileri evre (104, %14.5)], postoperatif [parsiyel larinjektomi (58, %8) ve total larinjektomi sonrası (132, %18.4)] ve nüks sonrası (55, %7.7) olmak üzere 3 ana gruba ayrılmışlardır. Hastalara, tümöre, ve tedaviye ait özellikler ve sonuçlar her grup için ayrı ayrı değerlendirilmiştir. T1N0 glottik larinks kanserli hastalardaki 2 ve 5 yıllık genel sağkalım (GS) %96.1 ve %89.2 , lokal-bölgesel kontrol (LBK) %89.5 ve %88.1; T2N0 glottik larinks kanserli hastalardaki GS %94.6 ve %86.5, LBK %82.7 ve %78.7; T1-T2 supraglottik larinks kanserli hastalardaki GS %76.9 ve %62.4 , LBK %85.6 ve 82.3; ileri evre larinks kanserli hastalardaki GS %67.8 ve %39.7, LBK %84.2 ve 69.8, hastalıksız sağkalım (HS) %71.3 ve %49; parsiyel larinjektomi sonrası RT uygulanan hastalardaki GS %85.6 ve %68 , LBK %87.9 ve %85.3, HS %65.8 ve %48.3; total larinjektomi sonrası RT uygulanan hastalardaki GS %77.2 ve %62.4, LBK %90.7 ve 80.2, HS %83.1 ve %70.7; nüks sonrası RT uygulanan hastalardaki GS %61.5 ve %46.4 olarak belirlenmiştir. Hastalarımızdan elde edilen sonuçlar literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Definitive or postoperative radiotherapy (RT) is the most widely used treatment approach in the laryngeal carcinoma. In this thesis, a total of 718 patients with laryngeal carcinoma treated at our department between December 1993 and February 2007 were retrospectively evaluated. There were 23 (3.4%) female and 649 (96.6%) male with a median age of 57 (range, 25-65 years). Patients were analyzed in three main groups; definitive [T1N0 glottic (271, 37.7%), T2N0 glottic (45, 6.3%), T1-2 supraglottic (53, 7.4%) and locally advanced stage (104, 14.5%)], postoperative [after the partial laryngectomy (58, 8%) and total laryngectomy (132,18.4%)] and recurrent (55, 7.7%). The patients, tumor and treatment characteristics and the corresponding results were separately evaluated for each group. For patients with T1N0 glottic carcinomas, 2 and 5 years of overall survival (OS) was %96.1 and %89.2, locoregional control (LRC) was %89.5 and %88.1. For patients with T2N0 glottic carcinomas, OS was %94.6 and %86.5, LRC was %82.7 and %78.7. For T1-T2 supraglottic carcinomas, OS was %76.9 and %62.4, LRC was %85.6 and 82.3. For patients with locally advanced laryngeal carcinomas, OS was %67.8 and %39.7, LRC was %84.2 and 69.8, disease free survival (DFS) was %71.3 and %49. For patients with RT after partial laryngectomy, OS was %85.6 and %68, LRC was %87.9 and %85.3, DFS was %65.8 and %48.3. For patients with RT after total laryngectomy, OS was %77.2 and %62.4, LRC was %90.7 and 80.2, DFS was %83.1 and %70.7. For patients with RT after recurrence, OS was %61.5 and %46.4. The results of this retrospective study were discussed based on the literature data.