Aktinik keratoz, bazal ve skuamoz hücreli karsinom'da büyüme hormonu reseptörü, insülin benzeri büyüme faktörü-1 reseptörü ve insülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein-3 ekspresyon özelliklerinin immünohistokimyasal olaral incelenmesi
Immunohistochemical investigation of expression of growth hormone receptor, insulin like growth factor-1 and insulin like growth factor binding protein-3 in actinic keratosis, basal cell carcinoma, and squamous cell carcinoma
  1. Tez No: 224675
  2. Yazar: ÖZGE GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLİN AKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Büyüme hormonu (BH), insülin benzeri büyüme faktörü?1 ve insülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein-3'ün pek çok kanser patogenezi ile ilişkili olduğuna dair yayınlar mevcuttur. Çalışmamızda; aktinik keratoz (AK), bazal hücreli karsinom (BHK) veya skuamoz hücreli karsinom (SHK) dokusunda büyüme hormon reseptörü (BHR), insülin benzeri büyüme faktörü-1 reseptörü (IBF-1R) ve insülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein-3 (IBFBP?3) ekspresyon şiddetini belirlemeyi ve normal epidermisle ve deri ekleriyle farkını karşılaştırarak tümör oluşumunda yer alıp almadığını göstermeyi amaçladık. Çalışmaya 40 hastanın histopatolojik olarak AK (n=15), BHK (n=5) ve SHK (n=15) tanısı almış doku örnekleri dahil edildi. Biiyiime hormonu (BH), insiilin benzeri biiyiime faktörii-1 ve insiilin benzeri biiyiime faktörü baglayıcı protein-3'tin pek 90k kanser patogenezi ile iliskili olduguna dair yaymlar mevcuttur. <>hsmamızda; aktinik keratoz (AK), bazal hiicreli karsinom (BHK) veya skuamoz hiicreli karsinom (SHK) dokusunda biiyiime hormon reseptörü (BHR), insiilin benzeri biiyiime faktörii-1 reseptörü (IBF-1R) ve insiilin benzeri biiyiime faktörü baglayıcı protein-3 (IBFBP-3) ekspresyon siddetini belirlemeyi ve normal epidermisle ve deri ekleriyle farkmi karsilastırarak tümör olusumunda yer ahp almadigmi göstermeyi amaçladık. Qahsmaya 40 hastanm histopatolojik olarak AK (n=15), BHK (n=5) ve SHK (n=15) tamsı almıs doku örnekleri dahil edildi. gahsmamızda AK, BHK ve SHK arasmda BHR ve IBFBP-3 ile boyanma yiizdeleri acismdan anlamh fark bulunmazken (P>0.05), IBF-IRa ile SHK'da AK ve BHK'dan anlamh olarak daha fazla ekspresyon izlendi (PO.01) . BHK'da BHR antikoru ile tiimör adalarmm smirlannda anlamh sekilde çitlenme bifiminde fazla boyanma tespit edildi (PO.01).
Özet (Çeviri)
There are reports about the relationship between the pathogenesis of some cancers and growth hormone, insulin-like growth factor-1 and insulin-like growth factorbinding protein-3. In our study, we aimed to evaluate expression of growth hormone receptor (GHR), insulin-like growth factor-1 receptor (IGF-1R) and insulin-like growth factor-binding protein-3 (IGFBP-3) in actinic keratosis (AK), basal cell carcinoma (BCC) and squamous cell carcinoma (SCC) tissues, and to demonstrate if it take places in tumorigenesis by comparing them with normal epidermis and skin appendages. The samples of 40 patients which was diagnosed with 15 AK, 15 BCC and 15 SCC were included in this study. In our study, there was no difference between AK, BCC and SCC in terms of expression of GHR and IGFBP-3 (P>0.05).