Malign plevral mezotelyomada ekstraplevral pnömonektomi sonrası hemitoraks radyoterapisinin etkinlik ve toksisitesinin değerlendirildiği prospektif gözlemsel klinik çalışma
Prospective observational clinical study evaluating the efficiency and toxicity of hemithoracic radiotherapy after extra pleural pneumonectomy in malign pleural mesothelioma
  1. Tez No: 224674
  2. Yazar: PERVİN HÜRMÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. FADIL AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Malign plevral mezotelyomada (MPM) cerrahiye uygun olgularda önerilen tedavi yaklaşımı ekstra plevral pnömonektomi (EPP) sonrası adjuvan hemitoraks radyoterapisidir. Bu tez çalışması kapsamında, dünyanın gelişmiş radyasyon onkolojisi merkezlerinde standart olarak uygulanan EPP sonrası üç boyutlu konformal eksternal radyoterapinin (3BKRT) etkinlik ve toksisitesinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu prospektif çalışmaya Eylül 2004 ve Haziran 2007 tarihleri arasında EPP sonrası 3BKRT uygulaması için anabilim dalımıza başvuran 14 hasta (4 kadın, 10 erkek) dahil edildi. EPP'de ipsilateral akciğer, parietal plevra, viseral plevra, perikard ve hemidiyafram birlikte bir blok halinde çıkarılıp diyafram ve perikard rekonstrükte edilmiştir. Medyan yaşı 51 (33-61 yaş) olan olguların 12' sinde (%86) beyaz toprak hikayesi vardı. Hastalık 8 olguda (%57) sol, 6 olguda (%43) sağ taraf yerleşimliydi. En sık görülen histopatoloji epitelyal tipti (%79). American Joint Commission on Cancer (AJCC) 2002 evreleme sistemine göre bir olgu (%7) evre I, 4 olgu (%29) evre II, 9 olgu (%64) evre III olarak kabul edildi. Hemitoraksa 1.8 Gy/ gün fraksiyon dozu ile toplam medyan 50.4 Gy 3BKRT uygulandı. Onbir hasta platin ve pemetreksed kombinasyonundan oluşan adjuvan kemoterapi aldı. Hemitoraksa yönelik 3BKRT genel olarak iyi tolere edildi. Radyoterapi (RT) sırasında gözlemlenen akut toksisiteler grad I-II olup tedaviye ara vermeyi gerektirmedi. Bir olguda (%7) cerrahiye bağlı ampiyem gelişmesi nedeniyle 34.2 Gy'de tedavi kesildi. Bir olguda (%7) tedavi sonlarında gelişen asit etyolojisinin kostrüktif perikardit olduğu saptandı. Medyan 16 aylık izlem sonucu lokal kontrol %100'dü. Hastaların 6'sında ( %43) abdominal relaps, birinde (%7) uzak metastaz gelişti. İkisi hastalık dışı nedenlerle olmak üzere 9 olgu (%64) kaybedildi.3BKRT ile lokal kontrolün sağlanması relaps şeklini değiştirmiş görünmektedir. Toraks dışı relapsların önlenememesi daha etkin sistemik tedavi gerekliliğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The recommended treatment strategy for patients with malign pleural mesothelioma (MPM) is adjuvant hemithoracic radiotherapy following extra pleural pneumonectomy (EPP). In this thesis, we evaluated the efficiency and the toxicity of three dimensional conformal hemithoracic radiotherapy (3DCRT) after EPP that is a standard approach in the modern radiation oncology centers. In this prospective study between September 2004 and June 2007, 14 patients (4 female, 10 male) referred to our department for 3DCRT after EPP were assessed. During EPP operation ipsilateral lung was removed together with parietal pleura, visceral pleura, pericardium and hemidiaphragm, then diaphragm and pericardium were reconstructed. The median age was 51 years (range, 33-61 years), and 12 patients (%86) had white stucco history. The disease was left sided in 8 cases (%57) and right sided in 6 cases (%43). Most commonly seen histopathology was epitheliod type (%79). According to American Joint Commission on Cancer (AJCC) 2002 staging system 1 case (%7) was stage I, 4 cases (%29) were stage II, 9 cases (%64) were stage III. A total median dose of 50.4 Gy 3DCRT with 1.8 Gy daily fraction doses was applied to hemithoracic cavity. Eleven patients received adjuvant chemotherapy consisting of cisplatin and pemetrexed combination. Radiotherapy was generally well tolerated. The acute toxicities of RT were grade I-II and did not cause a treatment break. In one case (%7), RT was stopped due to emphyema secondary to surgery. In one patient (%7) the etiology of the ascites developed during the treatment was established to be constructive pericarditis. After a median of 16 months follow-up, local control was %100. Six (%43) patients developed abdominal relapse and one (%7) developed distant metastasis. Nine cases (%64) were dead with two of them being without the evidence of disease. Excellent local control with 3D-HTCRT after EPP seems to change the relapse patterns of MPM. More effective systemic treatment is needed to prevent the recurrences outside thorax.