Voleybolda smaç kolunun açısal kinematik analizi
The kinematical analysis of the spiked hand in volleyball
- Tez No: 224676
- Danışmanlar: PROF. İBRAHİM YILDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmaya, dominant kolu sağ olan 4 bayan 1. lig voleybol oyuncusu (x(yaş)= 21.7±1.5 yıl , x(boy)= 178±2.9 cm, x(vücut ağırlığı)= 66.3±0.9 kg, x(spor yaşı) = 11.75 ± 1.8 yıl) gönüllü olarak katılmıştır. Denekler, herhangi bir sakatlık veya ameliyat geçirmemişlerdir. Verileri toplamadan önce denekler 20 dakikalık bir esneklik ve voleybol ısınması yapmışlardır. Tüm deneklere gönüllü katılım formu imzalatılmıştır.Her denek, rakip sahada bulunan hedef alana 5 başarılı smaç vuruşu gerçekleştirmiştir. Smaç görüntüleri, 60 fps hızında iki adet dijital kamera (Dragonfly Point Grey Research, 2006) kullanılarak stereoskopik olarak kaydedilmiştir. Deneklerin hareketi uyguladıkları yerde görüntüleri kalibre etmek için 1x2x1 m boyutunda 12 adet kontrol noktası bulunan bir kalibrasyon kafesi kullanılmıştır. İşaret noktaları, deneklerin vücudunda beş bölgeye (büyük trokanter, glenohumeral eklem, humerus lateral epikondil, ulnar stiloid çıkıntı, 5. metakarpal kemiğin distal ucu) yerleştirilmiştir. Kameralar birbirlerine yaklaşık 90° olacak şekilde sabitlenmiştir. Fotogrametrik çözümleme ise Pictran yazılımı (Technet GmbH, Germany) kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Elde edilen veriler, SPSS 10.0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Omuz, dirsek ve el bileği eklemleri açılarının ortalama ve standart sapmaları, seçilen birim zamanda her deneğe ait beş görüntü ve toplamda dört denekten elde edilen yirmi görüntü kullanılarak hesaplanmıştır.Yapılan bu çalışmanın sonucunda, smaç vuruşu kol salınımı akselerasyon safhasından vuruşun tamamlanması safhasına kadar geçen sürede, deneklerin omuz eklemi açılarının azaldığı ve dirsek eklemi açılarının arttığı tespit edilmiştir. Bu bulgulara ek olarak akselerasyon safhasından topla buluşma safhasına kadar geçen sürede, deneklerin el bileği eklemi açılarının azaldığı, topla buluşma safhasından vuruşun tamamlanması safhasına kadar geçen sürede ise el bileği eklemi açılarının arttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak; çalışmadan elde edilen bulgulara göre, smaç vuruşu sırasında üst ekstremitede oluşan eklem açıları bireysel farklılıklar göstermekte ve bu farklılıkların smaç vuruş kuvvetini etkilediği düşünülmektedir. Dolayısıyla ileriki çalışmalarda, smaç vuruşunda top hızı ile üst ekstremite eklem açıları ilişkilendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Four right handed 1st league female volleyball players (x(age)= 21.7±1.5 year , x(height)= 178±2.9 cm, x(body mass)= 66.3±0.9 kg, x(sports age)=11.75 ± 1.8year) volunteered to participated in this study. All participants were free from orthopedic and physical injury. Prior to data collection players warmed up with flexibility and special volleyball exercises during 20 minutes. Informed of content form was signed by the participants.Each player performed 5 successful spikes to the target area at the other court. The spikes were recorded with a stereoscopic view by using two digital cameras (Dragonfly Express Point Grey Research, 2006) with 60 fps. A calibration frame 1x2x1 m with 12 control points was used to calibrate area which the participants performed action. Markers were placed on the five sites (hip?s greater trochanter, glenohumeral joint, humerus lateral epicondyl, ulnar styloid process and distal side of the 5th metacarpal bone) of the body. The cameras were placed approximately 90° to each other. Photogrammetric restitutions were done by using Pictran Software (Technet GmbH, Germany).The data obtained were evaluated by SPSS statistical software. The shoulder, the elbow and the wrist joint angles? means and standard deviations which obtained from five views of each subject and twenty views of four subjects were calculated for each selected time.At the end of the study it was found that the shoulder joint angle decreased and the elbow joint angle increased during the spike action which from the acceleration phase of armswing to deceleration phase during the spike action. In addition to these findings, it was also found that the wrist joint angle decreased from the acceleration phase to the ball contact time and after increased from the ball contact time to deceleration time.In conclusion, this study showed the individual differences of the joint angles at the upper extremity during the spike action and it was thought these differences effected on the spike force. Therefore, further studies should be associated with spiked ball velocity and upper extremity joint angles during the spike action.