Kayseri il merkezinde görev yapan öğretmenlerde şişmanlık prevalansı
Prevalence of obesity among teachers employed within city town of Kayseri province
- Tez No: 224677
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA AYKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Arastırma, Kayseri il merkezinde görev yapan öğretmenlerde sismanlıkprevalansını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıstır.Gereç ve Yöntem: Arastırma kapsamına, Kayseri iline bağlı iki merkez ilçesınırları içerisindeki ilköğretim okulları ve orta öğretim kurumlarında görev yapanöğretmenlerden küme örnekleme yapılarak 1600 öğretmenin alınması planlanmıstır.Bunlardan 1532 tanesine ulasılmıs ve 56 sorudan olusan anket formu uygulanmıstır.Ayrıca boy, kilo, bel çevresi ve kalça çevresi arastırmacı tarafından ölçülmüstür.Ölçülen değerlerden BK? ve bel kalça oranı hesaplanmıstır. DSÖ'ye göre, BK? ?18.5olanlar zayıf, 18.5-24.9 olanlar normal, 25.0-29.9 olanlar hafif sisman ve ?30 olanlarsisman olarak değerlendirildi. Bel kalça oranı için, erkeklerde ?1.0, kadınlarda ?0.8 vebel çevresi için, erkeklerde ?102 cm., kadınlarda ?88 cm abdominal obezite olaraktanımlandı. ?statistiksel analizde ise ki-kare, student t testi, varyans analizi ve lojistikregresyon analizi kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted in order to determine obesity prevalence andaffecting factors among teachers employed within provincial center of Kayseri.Material and Method: Totally, 1600 teachers employed at primary schools andsecondary schools within borders of two municipalities affiliated to city town ofKayseri province were planned to be enrolled into scope of the research by clustersampling. Among them, 1532 teachers could be contacted and present survey formconsisting of 56 questions was applied to each teacher. Moreover, height, waistcircumference and hip circumference were measured by researcher. BMI and waist-tohipratio were calculated from measured values. According to WHO, individuals withBMI ?18.5 were defined as lean and with BMI=18.5-24.9 as normal and with BMI=25.0-29.9 as overweight and finally subjects with BMI ?30 were defined as obese.Considering waist-to-hip ratio, values ?1.0 for men and values ?0.8 for women weredefined as abdominal obesity, whereas considering waist circumference values ?102 cmfor men and values ?88 cm for women were defined as abdominal obesity. Chi-square,student?s t test, one way ANOVA and logistic regression analysis were used forstatistical analysis.