Çürük riskinin belirlenmesinde bir bilgisayar programının etkinliğinin incelenmesi
Evaluation of the efficiency of a computer programme in the caries risk assessment
  1. Tez No: 224687
  2. Yazar: ESRA UZER ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECMİ GÖKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Dentistry, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalısmanın amacı, Karyogram programının etkinligini bu programda kullanılan parametrelerin tek basına etkinligi ve aynı parametrelerle olusturulan regresyon risk modelin etkinligi ile karsılatırmaktır. Çalısmamıza 20-21 yaslarında 100 hasta dahil edildi. Baslangıçta genel saglık, diyet, agız hijyeni ve florür preparatlarının kullanımı ile ilgili veriler elde edildi. Mutans streptokok ve laktobasil sayısı, tükürük akıs hızı ve tamponlama kapasitesini içeren tükürük analizleri gerçeklestirildi. Klinik incelemeler ve radyografilere göre DMFT ve DMFS degerleri hesaplandı. Karyograma göre veriler skorlandı ve programa girildi. Katılımcılar baslangıçtaki çürük risklerine göre 5 gruba ayrıldı. Çürük olusumu açısından yeniden degerlendirme 2 yıl sonra yapıldı ve bu süre sonunda tüm analizler tekrarlandı. Karyogram programında kullanılan faktörlerin her biri ve çürükten korunma olasılıgı skorları ayrı ayrı yeni çürük olusumuna göre Kruskall Wallis ve Mann Whitney-U testleri kullanılarak karsılastırıldı. Bu faktörlerin her birisinin, Karyogram programı ve regresyon risk modelinin yeni çürük olusumunu ne kadar açıklayabildigini belirlemek için Lojistik regresyon analizi kullanıldı. Faktörlerde ve Karyogram sonuçlarında iki yıl sonunda gözlenen degisimler Wilcoxon Signed Ranks testi ile degerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the efficiency of Cariogram program with the efficiency of the parameters in Cariogram when they were separately used and the regression risk model created with the same parameters. Twenty-twenty one years-old, 100 patient were included to our study. At baseline, data on general health, diet, oral hygiene and use of fluoride were obtained. Saliva analyses included mutans streptococci and lactobacilli counts, secretion rate and buffer capacity were carried out. DMFT and DMFS values were calculated with respect to the clinical examinations and radiographs. Data were scored according to Cariogram and entered to the programme. The participants were divided into 5 groups according to their caries risks at baseline. Re-examination in terms of caries formation was done after 2-years and all the examinations were repeated at the end of this period. The factors used in Cariogram and the caries avoiding chance scores were separately compared with Kruskall Wallis and Mann Whitney-U tests in respect of new caries formation. Logistic regression analysis was used to determine the extent to which each of these factors, Cariogram programme and regression risk model could explain the caries formation. The changes in factors and the results of Cariogram after 2 years were assessed with Wilcoxon Signed Ranks test.