Zihinsel yetersiz çocuğu olan aileler için aile yükü değerlendirme ölçeği geliştirilmesi
Developing a family burden assessment scale for the families of children with intellectual disability
  1. Tez No: 224711
  2. Yazar: HATİCE YILDIRIM SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZÜMRÜT BAŞBAKKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Amaç: Arastırma Zihinsel yetersiz çocugu olan aileler için geçerli ve güvenilir bir aile yükü degerlendirme ölçegi gelistirmek amacıyla yapılmıstır. Yöntem: Literatür ısıgında 102 maddelik madde havuzu olusturulmustur. Ardından niteliksel yöntemle zihinsel yetersiz çocugu olan annelerle görüsmeler yapılmıstır. Madde havuzu ve bu görüsmelerden alınan ifadeler düzenlenerek 72 maddeden olusan taslak ölçek hazırlanmıstır. Taslak ölçek (72 madde) önce uzman görüsüne sunulmus, uzman görüsleri arasında bir fark olmadıgı saptanmıstır (*Kendall's W=,128, P=,055). Taslak ölçek ve Beck Depresyon ölçegi zmir ilinde bulunan 32 özel egitim ve rehabilitasyon merkezinde uygulanmıstır. Kurumlarda egitim gören 630 zihinsel yetersiz çocugun anneleriyle görüsülmüstür. Bulgular: Madde analizi sonucunda ölçegin 43 maddeden olustugu belirlenmistir. Ölçegin cronbach alfa güvenirlik katsayısı 0.92'dir. Ölçegin test- tekrar test arasındaki korelasyon degeri 0.98'dir ve p=0,000 düzeyinde anlamlıdır. Aile Yükü Degerlendirme Ölçegi ile Beck Depresyon Ölçegi arasında anlamlı düzeyde korelasyon vardır (r=0.65, p=0,000) Ölçegin yapı geçerligini degerlendirmek için açıklayıcı ve dogrulayıcı faktör analizi yapılmıstır. Ölçegin faktör yapısı ekonomik yük, yetersizlik algısı, sosyal yük, fiziksel yük, duygusal yük ve zaman gereksinimidir. Aile yükü degerlendirme ölçeginin alt boyutlarının Cronbach alfa güvenirlik katsayısı; ekonomik yük alt boyutu için 0,89, yetersizlik algısı alt boyutu için 0,84, fiziksel yük alt boyutu için 0,85, sosyal yük ve duygusal yük alt boyutları için 0,82, zaman gereksinimi alt boyutu için 0,72 oldugu belirlenmistir. Ölçegin kesme noktası 97 puan olarak saptanmıstır. Sonuç olarak zihinsel yetersiz çocugu olan aileler için gelistirilen ?Aile Yükü Degerlendirme Ölçegi?'nin geçerlik ve güvenilirliginin yüksek oldugu belirlenmistir
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to develop a reliable and valid family burden assessment scale for the families of children with mental deficiency. Methods: In the light of the present literature, a pool of items including 102 items was developed followed by interviews with mothers of children with mental deficiency with a qualitative method. A scale draft of 72 items was prepared on the basis of pool of the items and interviews. The draft (72 items) was presented to a board of experts and the opinions of these experts were found to be consistent (*Kendall's W=0.128, p=0.055). The scale draft and Beck Depression Scale, were applied in 32 special training and rehabilitation centers in the district of zmir by interviewing the mothers of 630 children with mental deficiency. Results: The result of item analysis, the scale occurs 43 items. Cronbach Alpha Reliability Coefficient of the scale was 0.92. Correlation value of the scale between the testretest measurements was 0.98 which was found significantly meaningful on p=0.000 level. We found a meaningful correlation between Family Burden Assessment Scale and Beck Depression Scale (r=0.65, p=0.000). Factor analysis was employed in order to verify the construct validity and the factors were characterized as to be economical burden, perception of deficiency, social burden, physical burden, emotional burden, time requirement. Cronbach Alpha Reliability Coefficient of the scale of subdimensions of the scale was 0.89 for economical burden subdimension, 0.84 for perception of deficiency subdimension, 0.85 for physical burden subdimension, 0.82 for social burden and emotional burden subdimensions and 0.72 for time requirement subdimension. As a conclusion, family burden assessment scale for the families of children with mental deficiency was found to be a reliable and valid scale.