Derinlik algısına eşlik eden görsel uyartılmış potansiyeller
Visual evoked potentials accompanying depth perception
- Tez No: 224710
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRBÜZ ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Fizyoloji, Biophysics, Physiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Derinlik algısı konusunda çok sayıda araştırma yapılmış olmasına karşın, görmenin bu bileşeninin elektrofizyolojisi iyi bilinmemektedir ve nöral substratı yeterli düzeyde açıklanamamıştır. Julesz'in geliştirdiği ve rasgele nokta stereogramı adını verdiği paternler derinlik algısı ile ilgili çalışmalarda 1959 yılından beri kullanılmaktadır. Bu çalışmada derinlik algısına eşlik eden potansiyelleri araştırmak amacıyla, uyaran olarak rasgele nokta stereogramlarının kullanıldığı görsel uyartılmış potansiyeller kaydedilmiştir. Bunun için, bilinen görsel uyartılmış kayıt sistemlerinden farklı olarak uyarma anı ile kayıt başlatma anının bir fotodedektörle senkronize edildiği iki bilgisayarlı, fazla teknik bilgi gerektirmeden kurulup çalıştırılabilen bir data kayıt ve analiz sistemi kullanılmıştır. Her iki oksipitotemporal alandan, derinlik algısına bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülen ve daha önceki birçok çalışmada da gözlenen ortalama 211 ms latanslı ve 6 ?V genlikli negatif bir potansiyel bileşeni yazdırılmıştır. Bu potansiyel bileşeninin derinlik algısına özgü olduğu savını pekiştirmek amacıyla da bazı ek deneyler gerçekleştirilmiştir. Literatürde daha önceki görsel uyartılmış potansiyel çalışmalarında rastlanmayan bir tetikleme devresi kullanılmıştır. Devredeki fototransistör 5 ?s gibi çok kısa bir gecikme süresi ile çalıştığından görüntü anı ile kayıt başlatma zamanı arasında mükemmel bir eş zamanlılık sağlamıştır. Bu çalışmada başarı ile kullanılan düşük maliyetli kayıt ve analiz sisteminin, hiçbir donanım ve yazılım değişikliği yapılmaksızın nöroloji ve oftalmoloji kliniklerinde de kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although numerous studies have been done on depth perception, the electrophysiology of this aspect of vision has not yet been clearly understood and its neural substrate remains to be explained adequately. The so called random-dot stereograms, visual patterns carrying depth information, developed by Julesz have been used repeatedly since 1959 to study depth perception. In the present study, in order to investigate the brain electrical activity accompanying depth perception, visual evoked potentials in response to visual stimulation by random-dot sterograms has been recorded. To achieve this goal a data acquisition and analysis system consisting of two personal computers (PC) was used. One of the PCs was used to generate the visual stimulus patterns and the other to record and digitally average the potentials evoked by the stimuli. Synchrony between stimulus onset and the start of electrical activity recording, with only a 5 ?s time delay, was accomplished by a specially designed circuit comprising a phototransistor and a trigger device. Negative potential components which are thought to arise in association with depth perception as reported in several previous studies, have been recorded from both of the occipitotemporal regions, with a mean latency of 211 ms and 6 ?V amplitude. Additional experiments were conducted in order to ascertain the specificity of this component to depth perception. The simple and inexpensive data acquisition and analysis system designed for this study and used with success can easily be adapted to applications in neurology and ophtalmology clinics without any major changes in hardware and software.