Eğitim ve grup etkileşiminin zihinsel yetersizliği olan çocukların annelerinin yaşadıkları güçlükler üzerine etkisi
Effect of educatıon and group ınteractıon on dıffıcultıes of mothers havıng chıld wıth mental dısabılıty
- Tez No: 305972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL BAYAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, zihinsel yetersizliği olan çocukların annelerine verilen eğitimin, annelerin aile yüklerine, aile desteklerine ve stresle başa çıkma tarzlarına olan etkisini değerlendirmek amacıyla nicel araştırmanın ön test-son test deneysel deseni ve nitel araştırmanın odak grup görüşmesi kullanılarak yapılmıştır.Çalışmaya, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı iki Özel Eğitim Merkezi'nde ?Hafif Düzeyde Zihinsel Yetersizlik? tanısı alan 6-14 yaş grubu çocukların anneleri; 31 çalışma grubu ve 31 kontrol grubu olacak şekilde alınmıştır.Çalışmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ile annelerin yazılı onamları alınmıştır. Çalışmada kullanılan eğitim içeriği, anneler ile yapılan bireysel derinlemesine görüşmeler ve literatür taraması sonucunda oluşturulmuştur. Çalışma grubundaki anneler 4-6 kişilik küçük gruplara ayrılmış ve her gruba toplam 6 oturumda interaktif eğitim teknikleri kullanılarak eğitim verilmiştir. Veriler, Ebeveyn Çocuk Tanıtım Formu, Zihinsel Yetersiz Çocuğu Olan Aileler için Aile Yükü Değerlendirme Ölçeği, Aile Destek Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ile toplanmıştır. Ayrıca, eğitim sonrası çalışma grubundaki (n=6) annelerle, eğitimi değerlendirmek amacıyla odak grup görüşmesi yapılarak içerik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of education given to mothers who have child with mental disability on family burden, family support and coping strategies with stress by using experimental pre- and post- test design of quantitative research and by focus group interview of qualitative research.Mothers of the children who were 6-14 years old and diagnosed with ?Mental Disability with Mild Level? in two Special Education Centers of Ministry of Education were recruited and assigned as study group (n=31) and control group (n=31).Ethical committee and written consent from mothers were taken for conducting the study. The education context used in the study was formed after individual interviews with mothers and literature review. Mothers in the study group were separated into small groups including 4-6 people and education was given to each group by using interactive teaching methods in 6 sessions totally. Data were collected by Parent?Child Introduction Form, the Evaluation Scale of Family Burden for the Families Having Child with Mental Disability, Family Support Scale and Coping Strategies with Stress Scale. Also, after the education, focus group interviews were done with mothers (n=6) in the study group for evaluating the education and context analysis were done. Data were evaluated by using descriptive statistics, homogeneity tests, chi-square, Cronbach?s alpha, Pearson Correlation and significance tests of the difference between two means and significance tests of the difference between two equivalent means.