Türkiye'de Hemşirelik Yüksekokulu Araştırma Görevlisi Profili
Research Assistant's Profile at University School of Nursing in Turkey
- Tez No: 224719
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜHEYLA ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Sağlığı, Hemşirelik, Education and Training, Public Health, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu arastırma, Türkiye'de devlet üniversitelerindeki hemsirelik yüksekokulları'nda (HYO), görev yapan arastırma görevlilerinin profilini belirlemek amacıyla tasarlanan tanımlayıcı tipte bir arastırmadır. Arastırma, Haziran-Temmuz 2007 tarihleri arasında sekiz hemsirelik yüksekokulunda görev yapan tüm arastırma görevlileri üzerinde yürütülmüstür (n=203). Arastırmada örneklem yoluna gidilmeyerek tüm evrene ulasılmaya çalısılmıstır, arastırma görevlilerinin % 78.0'i arastırmaya katılmıstır (159 kisi). Veri toplama aracı olarak, arastırmacı tarafından gelistirilen anket formu kullanılmıstır. Bu form, arastırma görevlilerinin sosyo-demografik bilgileri, lisansüstü egitim bilgileri, çalısma yasamlarına iliskin bilgiler ve kurum kültürüne iliskin toplam 52 sorudan olusmaktadır. Anket formları, zmir Ankara ve stanbul'daki hemsirelik yüksekokullarında yüz yüze görüsülerek toplanmıstır. Atatürk ve Cumhuriyet Üniversitesi Hemsirelik Yüksekokulları'nda ise kurum yöneticileri ile iletisime geçilip, anket formları posta ile gönderilmistir ve yöneticiler tarafından arastırma görevlilerine dagıtılmıstır. Arastırmanın yürütülmesi için, bilimsel etik kurularından, okul yöneticilerinden ve de arastırma görevlilerinden izin alınmıstır. Verilerin degerlendirilmesinde SPSS 11.5 programı kullanılmıstır, tanımlayıcı verilerde sayı yüzde dagılımları, Kolmogorov Smirnov analizi, karsılastırmalı verilerde ײ analizi, tek yönlü varyans analizi ve Kruskal Wallis H analizi ile veriler degerlendirilmistir. Arastırma görevlilerinin yas ortalaması 29.6±3.20'dur. % 52.2'si evlidir. Arastırma görevlilerinin % 47.2'si en uzun süre büyük sehirde, % 42.8'i esi ve çocukları ile birlikte yasamaktadır. Eslerinin % % 80.1' i beyaz yakalı sınıfına ait meslek grubunda yer almaktadır. Arastırma görevlilerinin yarısından fazlası gelirlerini giderden az görmektedir. Yükseklisans egitiminde alınmıs olunan ders kredi ortalaması 28.3 ± 6.14, doktora egitiminde ise 35.2 ± 5.97'dir. Danısmandan en fazla beklenen üç nitelik sırası ile kendisini yönlendirmesi (% 19.8), arastırma yapma becerisi kazandırması (% 14.7) ve kendisine destek olması (% 14.3) olarak sıralanmıstır. Büyük çogunlugu arastırma görevlisi olmadan önce hemsire olarak çalısmıstır ve ortalama çalısılan yıl 2.90±2.63'dür. Hemsirelik yüksekokullarında arastırma görevlisi kadrolarının % 45.0'ini 35. madde ile görevlendirilen arastırma görevlileri olusturmaktadır. Kisisel kariyerlerini gelistirme için ? bazen?, okulun egitim- ögretim ve anabilim dalının isleri için ? çogu zaman? vakit harcamaktadırlar Arastırma görevlisi olarak çalısmaktan duydukları memnuniyet orta düzeydedir (5.90±2.30 ), yarısından fazlası kendini ögrenci olarak görmekte ve baskalarına önermektedir.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study designed to determine the profile of research assistants in nursing high schools in state universities in Turkey. The research was carried out with all research assistants (n=203) in eight schools between June and July 2007. Sampling method was not preferred in the research and the aim was to reach all population, and 78% of the research assistants (159 persons) participated in the research. A guestionnaire form developed by the researcher was used as data collection instrument. This form included 52 questions as to research assistants? socio-demographical knowledge, graduate-level knowledge, knowledge pertinent to working life and to culture of the institution. Questionnaire forms was collected through face-to-face interviews in schools in Izmir, Ankara and Istanbul. However, in Atatürk and Cumhuriyet Universities, connection was established with directors of institutions, the questionnaire forms were sent via post and distributed to research assistants by the directors. Approval of HYOs? was taken for the research to be carried out. SPSS 11.5 program was used for evaluation of data. Number percentage distributions were used for descriptive data, and Kolmogorov Smirnov analysis, and Chi-square, One-Way Variance analysis, Kruskal Wallis H analysis were used for comparative data. Average age of the research assistants was 29.6±3.20 and 52.2% were married. 47.2% of the research assistanst lived in grand cities for the longest period, 42.8 % were living with their spouses and children. 80.1% of their spouses were occupied with vocations under white-collar employer / empleyee class. More than half of the research assistants considered that their income was less than their expenditures. Their grade point average of graduate - level courses was 28.3 ± 6.14 and of doctorate-level courses was 35.2 ± 5.97. Three qualifications expected from the mentors mostly were, respectively, the mentors? orientation ( 19.8%), the instructors? making them gain the skill of doing research ( 14.7%) and the instructors? support for them ( 14.3%). Most of the participants had worked as nurses before being research assistants and their average working year was 2.90±2.63. 45% of the research assistants in nursing high schools were composed of research assistants commissioned under item 35. They spent ?most? of their times for affairs of their division and education-training facilities in their schools, and ?some? of their times for improving themselves in terms of their career. The level of their satisfaction for working as research assistants was medium (5.90±2.30 ), more than half of the participants deemed themselves as students and advised other people to be research assistants.