Yaşli bireylerin protetik sağitimina özgü yaklaşimlar
Prosthetic rehabilitation approaches to elderly people
- Tez No: 224720
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN BIÇAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Diş Hekimliği, Biochemistry, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yaslı bireyler, kas sistemleri zayıfladıgından ve dogal disli bireyler gibi rahat ve etkin bir çigneme yapamadıklarından, yumusak gıdalarla beslenme egilimindedir. Bu yumusak gıdaların büyük bölümünü karbohidrat içerikli besinler olusturmaktadır. Oysa ki, yaslı bireylerin protein agırlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Yaslıların çesitli nedenlerle hatalı ya da eksik beslenmeleri ve yaslılıgın beraberinde getirdigi bir takım sorunlar, yapılacak protetik sagıtımlarda hekime baglı olmayan sorunlar yasanmasına neden olabilir. Bu sorunlardan en önemlisi, beslenme bozuklugu ve su kaybıdır. Bu çalısmada amaçlanan, tam ya da hareketli bölümlü protez kullanmakta olan geriatrik hastaların beslenebilmelerinin, kullandıkları protezlerle iliskilendirerek, karsılastırmalı olarak arastırılması ve hastaların protetik sagıtımlarının, alınan sonuçlar ısıgında planlanmasıdır. Çalısmamızda protez grupları (alt-üst tam protez, alt hareketli bölümlü-üst tam protez ve hareketli bölümlü protez) ve kontrol grubu arasında beslenme (total protein, albumin, globulin, transferrin, ferritin, hemogram ve BK) ve su kaybı (üre, kreatinin, sodyum, potasyum) için kullanılan kan degerlerinin protetik sagıtım öncesi ve protetik sagıtım sonrası degisimleri incelendi. Her bireyin beslenme ve su kaybı için kullanılan kan degerleri (protetik sagıtım öncesi ve sonrası), spektrofotometrik yöntem ile gerçeklestirildi ve elde edilen bulgular istatistiksel olarak degerlendirildi. Bulgulara göre, beslenme ve su kaybı saptanmasında kullanılan kan degerleri protetik sagıtım sonrasında protetik sagıtım öncesine göre, kuramımızı dogrular yönde degisiklik gösterdi
Özet (Çeviri)
The elderly people tend to nourish with soft diet since their masticatory efficiency is not as comfortable and effective as the dentate individuals because of their weakened muscular system. The majority of their soft diet is composed of carbohydrated food. However, the nutrition of the elderly should mainly contain protein. Certain problems associated with aging as well as wrong or deficient nutrition of the elderly, may lead to problems inassociated with the dentist during prosthetic rehabilitation. The most important problems among these are malnutrition and progressive dehydration. The objective of this study was to comparatively investigate the nutrition efficiency of the complete or removable partial denture wearing geriatric patients correlated with the type of denture and plan their prosthetic treatment according to the results obtained. The change in blood levels for nutrition and dehydration (total protein, albumine, globuline, transferrine, ferritine, sodium, urea, creatinin and hemogram) among the control and experimental groups (complete, maxillary complete and mandibular removable partial denture, and removable partial denture) before and after prosthetic rehabilitation were evaluated in our study. The blood levels of nutrition and dehydration for each individual before and after prosthetic treatment were determined by the spectrophotometric method and the obtained results were statistically analyzed. The results revealed that the blood levels for nutrition and dehydration before and after prosthetic treatment had changed confirming the null hypothesis of our study. When the overall results were evaluated, it was observed that, the nutritional and dehydration parameters had changed in favor of prosthetic treatment application in the elderly patients. Our opinion is that similar studies should be performed in greater populations and such elder individuals should be treated with care.