Bazal ve luminal tip meme karsinomlarının immünfenotipik analizi ve prognostik önemi
The immunophenotiphic analiysis and prognostic importance of basal and luminal breast carcinomas
  1. Tez No: 224723
  2. Yazar: HÜSEYİN TİMUÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Triple negatif meme kanserlerinin çoğunun basal tipte meme kanseri olduğu bilinmektedir.çalışmanın amacı triple negatif tümörlerde basal ve lüminal belirleyicilerin ekspresyonunu incelemek ve özellikle basal tip meme karsinomlarında histopatolojik tip tanısında bu belirleyicilerin rutin incelemede kullanılıp kullanılmayacağına karar vermektir. Bu amaçla bu çalışmada 45 meme kanserli olguda immünhistokimyasal olarak EGFR, CK5/6, CK14, CK19, beta-katenin, E-kadherin ve P-kaderin ekspreyonunu göstermek ve majör prognostik belirleyici olan östrojen reseptörü, progestreon reseptörü ve c-erB-2 ile karşılaştırarak meme kanseri subtipleri ve prognostik önemini ortaya koymak amaçlandı. Çalışma grubundaki olgulara ait %10 `luk formaldehit solüsyonu ile tespit edilmiş ve rutin doku takibi ile hazırlanmış parafin bloklardan elde edilen hemotoksilen-eozin (H&E) boyalı preparatlar ,önceki tanılarına bakılmaksızınretrospektif olarak östrojen reseptörü (ER) ,progesteron reseptörü (PR) , ve c-erB2 `nin sitokeratin 5/6 (CK 5/6) ,sitokeratin 14 (CK14) ,sitokeratin 19 (CK19), beta katenin , e-kadherin , p-kadherin ve epidermal growht faktör reseptör (EGFR) ile olan ilişkisi ve prognostik önemi araştırıldı.Triple negatif meme kanserli hastalarda basal ve luminal immünhistokimyasal belirleyiciler olan EGFR, CK5/6, CK14, CK19, beta-katenin, E-kadherin ve P-kaderin ekspresyonunun incelenmesi yaşam süresini etkileyen ve tedavi şeklinin planlanmasında yer alan majör prognostik faktörler olan ER,PR ve c-erB-2 ile arasında anlamlı bir ilişkisi tespit edilemediğinden bunların güvenilir bir prognostik belirleyici olarak kullanılamayacağı kanısına varıldı. Ancak prognostik faktör olabileceği düşünülen ve çalışmada kullanılan bu yedi belirleyiciye ait sonuçların, teknik şartların standardize edildiği koşullarda ve uzun süreli klinik takipleri bulunan geniş serilerde çalışılarak doğrulanmasının, prognoz açısından daha sağlıklı sonuçlar ortaya koyabileceği sonucuna varıldı.bunun dışında basal ve luminal tip belirleyicilerin ekspresyonuna göre bazal tipin histopatolojik tanısında bu belirleyicilerin rutin incelemede kullanılıp kullanılmayacağı ve diğer prognostik faktörlerden bağımsız olarak sağkalım ile ilgisinin belirlenmesi ve bunların tedaviyi yönlendirme açısından yardımcı olup olamayacağının saptanması konusunda daha birçok çalışmanın yapılması gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The immunophenotiphic analysis and prognostic importance of basal and luminal breast carcinomasThe most of triple negative breast carcinomas has been knowning to be basal type breast carcinoma. The aim of this study, examine the expression of basal and luminal predictors and the conclude to whether using or not these determinants on rutin investigation in the hystological type diagnosis of the especially basal type breast carcinomas. For this reason, we aimed that show expressions of the cytokeratin 5/6 (CK 5/6), cytokeratin 14 (CK14), cytokeratin 19 (CK19), beta-cathenin, e-cadherin, p-cadherin and reseptor of epidermal growht factor(EGFR), and that exhibit the prognostic importance and subtypes of breast carcinomas, thereby compare with estrogen reseptor, progesterone reseptor and c-erB-2 whic are major prognostic determinants. In the haematoxylon-eosin dyed preparates which that, pertain to cases in the study group, fixated with 10 % formaldehyde solution and obtained from paraffine blocks prepared with rutin tissue tracing, regardless of previous diagnoses, estrogen reseptor (ER), progesterone reseptor (PR) and c-erB-2 relationship with cytokeratin 5/6 (CK 5/6), cytokeratin 14 (CK14), cytokeratin 19 (CK19), beta-cathenin, e-cadherin, p-cadherin and reseptor of epidermal growht factor(EGFR), and its prognostic importance was investigated.İn our study, cytoplasmic positivity was accepted as ?positive? in the 1-9 cells to assessment of -3>+CK5/6 antibody which in 0-3 cells negative for P-cadherin and in 1-9 cells pozitive for CK5/6. As to other antibody, 0=negative, %50=(+++) was estimated, thereby that considering the severity and extensively of 4182-5185 dyed. The centers of insitu carcinoma was excluded from this evaluation. The periphery normal breast tissue was use as otocontrol for CK-19 and CK-14, while the placenta tissue was selected for EGFR antibody as control, and case of invasive breast carcinoma was selected for E-cadherin, P-cadherin and ß-cathenin.In the patients with tripple negative breast carcinoma, examination of EGFR, CK5/6, CK14, CK19, beta-cathenin could not be detected its relationship with E-cadherin and P-caderin which are immunohystochemical determinants, ER, PR and c-erB-2 which major prognostic factors influencing time of survival and take part in planning of treatment procedure. Therefore, it was concluded to be they are could not be use as a reliable prognostic determinant. However, concluded to that confirming of results of these seven determinants which suppose to may be prognostic factor and are used in the study,by its working, may present the more reliable results in terms of prognosis. Furthermore, many study should be conducted with respect to that these determinants are whether used or not in the hystopathological diagnosis of basal type, than expression of basal and luminal type determinants, and determination the association with survival independently other prognostic factors, and they are whether accessory to directing treatment or not.Key words; Brest carcinoma, EGFR, CK5/6, CK14, CK19, beta-cathenin,E-cadherin and P-cadherin basal type tripple negatif type, prognostic factors.