Ankilozan spondilitli hastalarda etanercept tedavisinin etkinliği ve güvenilirliği
Effectiveness and reliability of etanercept treatment in patients with ankylosing spondylitis.
- Tez No: 224722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Ankilozan Spondilit (AS)'li hastalarda etanercept tedavisinin etkinligini vegüvenilirligini arastırmak.Gereç ve Yöntem: Modifiye New York kriterlerine göre kesin AS tanısı almıs veen az 3 ay süreyle sulfasalazin ve NSAII tedavisi uygulanmıs olmasına ragmenhastalık aktivite indeksi BASDAI>4 puan saptanan 21 hastada, etanercepttedavisi uygulandıktan 6 ay sonra klinik ve laboratuvar parametrelerdegerlendirildi. Degerlendirmede klinik parametreler olarak BASDAI, BASFI,BASMI, HAQ-S, ASQoL, ASAS yanıt kriterleri (ASAS20, ASAS40, ASAS5/6,ASAS parsiyel remisyon) incelendi.Bulgular: Tedavinin 6. ay degerlendirmesinde BASDAI, BASMI, BASFI, HAQ-Sve ASQoL sonuçları istatistiksel olarak anlamlı düzelme göstermis, gögüsekspansiyonunda anlamlı düzelme saptanmamıstır. Tedavinin 6. ayında 21(%100) hastada ASAS20, 19 (%90.5) hastada ASAS40, 17 (%81) hastadaASAS 5/6 ve 14 (%66.7) hastada ASAS parsiyel remisyon yanıtları elde edildi.Sonuç: Bulgularımız, etanercept tedavisinin AS'li hastalarda çok etkili olduguve güvenle kullanılabilecegini göstermektedir. Bu bulgular çalısmanın kısadönem sonuçları olup, daha genis hasta serilerine ve uzun takip süreliçalısmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim was to evaluate effectiveness and reliability of etanercepttreatment in patients with Ankylosing Spondylitis.Materials and methods: 21 patients, who were diagnosed according toModified NewYork Criteria and had disease activity index of BASDAI score4points in spite of NSAID and sulfasalazine therapy at least for 3 months, wereevaluated after 6 months of etanercept treatment based on the clinical andlaboratory parameters. BASDAI, BASFI, BASMI, HAQ-S, ASQoL, ASASresponse criterias (ASAS20, ASAS40, ASAS5/6, ASAS partial remission) wereused as clinical parameters.Results: After the six months of etanercept treatment, BASDAI, BASMI, BASFI,HAQ-S and ASQoL responses were improved statistically significant but chestexpansion parameter not at all. At the 6th month, 21 (%100) patients ASAS20,19 (%90.5) patients ASAS40, 17 (%81) patients ASAS 5/6 and 14 (%66.7)patients ASAS partial remission responses were demonstrated.Conclusion: Our results demonstrated that etanercept treatment was reliableand effective on patients with Ankylosing Spondylitis. These results were gainedafter the short therm of follow up, therefore the evaluation for extended patientgroups and long therm of follow up was necessary.