Akut ishalli buzağılarda serum demir, bakır ve çinko konsantrasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of serum iron, copper and zinc concentrations in calves with acute diarrhoea
- Tez No: 224747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN VOYVODA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma akut ishalli buzağılarda serum Fe, Cu ve Zn konsantrasyonlarının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Bu amaçla çalışmada 5-30 günlük 20 sağlıklı ve 30 ishalli buzağı kullanıldı. İshalli buzağılar klinik dehidrasyon ve depresyon kriterlerine göre ishalden hafif (Grup 1; n=22) ve orta (Grup 2; n=7) derecede etkilenenler olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Bir buzağıda ishalin şiddetli olduğu belirlendi. Hematolojik ve biyokimyasal değişkenlerin belirlenmesi amacıyla bir kez kan örnekleri alındı. Hematokrit değer, Hb konsantrasyonu ve eritrosit sayısı ile serum SDBK, albumin, üre ve kreatinin konsantrasyonları ishalin derecesine yaklaşım açısından değerlendirildi. Sağlıklı ile ishalli buzağıların serum üre, kreatinin, Cu ve Zn konsantrasyonları arasında önemli düzeylerde farklılık belirlendi. Sağlıklı buzağılara göre ishalli buzağılarda ortalama serum üre ve kreatinin konsantrasyonları önemli düzeylerde yüksek bulundu. Ortalama serum Cu ve Zn konsantrasyonları saSonuç olarak, ishalli buzağıların sağaltımında Cu ve Zn gibi antioksidan iz element kullanımının yararlı olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to evaluate the condition of serum iron, copper and zinc concentrations in calves with acute diarrhoea. For this purpose, 20 healthy and 30 diarrheic calves aged between 5 to 30 days were used. Diarrheic calves were separated into two groups with slight (group 1; n=22) and moderate (group 2; n=7) impression of diarrhoea in relation to their clinical dehydration and depression criteria. Diarrhoea was severely in a calf. In order to determine the haematological and biochemical variables, blood samples were taken for once. Haematocrit (Htc) level, haemoglobin (Hb) concentration and erythrocyte numbers along with serum total protein (TP), albumin, urea, and creatinine concentrations were evaluated to determine the degree of diarrhoea. There were significant differences between healthy and diarrheic calves for serum urea, creatinine, copper and zinc concentrations. The mean urea and creatinine concentrations were significantly higher in diarrheic calves than those of healthy calves. The mean serum copper (44,2 ± 21,4 µg/dl vs. 62,8 ± 18,3 µg/dl) and zinc (96,2 ± 52,6 µg/dl vs.