Çevresel sigara dumanının 7-10 yaş grubu çocuklarda testis fonksiyonlarına etkisi
The effect of environmental cigarette smoke on the testicle functions of 7-10 years old children
  1. Tez No: 224752
  2. Yazar: ERKAN TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Pasif içicilik olarak tanımlanan çevresel sigara dumanına maruz kalma sık karşılaşılan bir durumdur. Pasif sigara içicisi olan çocukların serumlarında oksidatif stres ürünlerinin ve idrarlarında, sigaraya maruz kaldıklarının bir göstergesi olan kotinin düzeylerinin artmış olduğu gösterilmiştir. Çocuklarda, pasif sigara içiminin testis fonksiyonlarını nasıl etkilediği bilinmemektedir. Bu çalışma ile pasif sigara içicisi durumunda olan 7?10 yaş grubu çocuklarda çevresel sigara dumanının testis fonksiyonları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya ilköğretim okullarında okuyan, 7-10 yaş grubunda ek bir sağlık problemi olmayan erkek çocuklar dahil edildi. Pasif sigara içicisi durumunda olan (Pİ) 50 olgu ve olmayan (K) 50 olgu anket çalışmasıyla belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Involuntary inhalation of the environmental cigarette smoke, described as passive smoking is a frequently encountered situation. Levels of serum oxidative stress products and urinary cotinine which is an indicator of exposure to cigarette smoke were found increased in passive smoking children. At childhood, the effect of passive smoking on the testicle functions is unknown. The aim of this study was to investigate the effect of environmental cigarette smoke on the testicle functions of 7-10 years old children.Materials and methods: The study included boys atending to primary school, aging between 7-10 years, without having any kind of health problems. Based on the questionnaire data passive smoking 50 cases and passive smoking free 50 controls were determined.