Dijital ve ileri görüntüleme teknikleriyle lamina dura grafisinin ve alveolar kemik defektlerin saptanması:in vitro çalışma
Determination radiograhy of the lamina dura and defects of the alveolar bone with digital and advanced imaging technologies:in vitro study
  1. Tez No: 224769
  2. Yazar: ALİ MURAT AKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AKGÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma ile lamina dura grafisinin farklı dijital görüntüleme yöntemleri ve farklı açılar kullanılarak incelenmesi ve bu sayede erken patolojik oluşumların en uygun dijital görüntüleme tekniğiyle tespiti ve ayrıca x-ışını açılamasının alveolar kemik kayıplarının değerlendirilmesinde dijital görüntüleme teknikleri kullanılarak belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmamızda kadavradan çıkarılan alt ve üst çeneler plastik kafa modeli üzerine adapte edildi. Elde edilen model üzerinden dijital ortamda iki boyutlu panoramik, periapikal radyografiler ile üç boyutlu BT (bilgisayarlı tomografi) ve MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme) görüntüleri alındı. Görüntülerin elde edilmesi sırasında model X, Y, Z düzleminde hareket ettirilerek her teknik için farklı açılarda görüntüler elde edilmiş oldu. MRI görüntüleri kemik dokusunun incelenmesinde yetersiz görüldüğünden çalışmadan çıkarıldı. Ayrıca farklı boyutlarda kortikal kemikte oluşturulan yapay defektlerin periapikal, panoramik ve BT'de görüntüleri elde edildi. Lamina dura ve alveolar kemik defekti 2 gözlemci tarafından üçlü sayı skalası ile değerlendirilirken alveolar kemik kaybı 2 gözlemci tarafından alveolar kemik kaybının köke oranı kullanılarak değerlendirildi.Sonuç olarak dijital periapikal radyografi lamina dura grafisinin en iyi görüldüğü radyografi tekniğidir. MDBT ve dijital OPG RVG'nin alternatifi olabilir. Alveolar kemik defekti 3 boyutlu BT'de en iyi görüntü elde edildi. Uygun açılarda alınmış radyograf periodontal hastalıkların tanısı, tedavisi ve takibinde kaçınılmaz gereçtir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate radiograhy of the lamina dura by using different digital imaging techniques and x-ray beam angulations, and hence, to diagnose early pathological conditions, and to investigate effect of x-ray beam angulation of determination of alveolar bone loses.Maxillary and mandibular jaws from fresh cadaver were adapted plastic skull model in this study. 2D (panoramic and periapical) and 3D (CT-Computed Tomography, MRI-Magnetic Resonanse Imaging) digital images were obtained from this model. While the images obtaining, images were obtained with different angles by moving the model in the X, Y, Z planes. MRG images were excluded from the study because of its insufficiency of bone investigation. Images of artifacial defects were made in cortical bone with different dimentiaons on the periapical, panoramic, and, CT were also evaluated. Lamina dura and alveolar bone defect were evaluated by 2 observers using ordinal scale, and alveolar bone lose was evaluated by 2 observers using proportion of the alveolar bone lose to root leght.As a result, digital periapical radiography is the best radiographic techinque for deliniation of lamina dura. MDCT and digital OPG could be alternative for RVG. The best images were obtained alveolar bone defect on the 3-D BT. roper angulation is required for radiography to diagnose, treatmet and followup of the periodontal deseases.