Orta öğretim okullarında okuyan öğrencilerin beden eğitimi dersi hakkındaki düşünceleri ve beklentileri (Ankara Örneği)
Expectations and opinions of students about physical education lessons who go to middle schools (Sample Ankara)
- Tez No: 224768
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN ÇUMRALIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı statüdeki liselerde okuyan ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi dersinden beklentileri ve varsa beklentilerinin okullar arasında farklılık gösterip göstermediğini karşılaştırmaktır.Araştırmaya 2007?2008 eğitim-öğretim yılında Ankara il merkezi sınırları içerisinde yer alan ve 9 ayrı statüde öğretim yapan, kadrolu öğretmen, spor salonu, ders malzemesi olarak aynı imkanlara sahip Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 9 ayrı lisede okuyan, 867 lise 1. sınıf öğrencisi katılmıştır. Araştırmaya katılan araştırma grubuna beden eğitimi ve spor dersinden beklentileri kapsayan likert tipi bir anket uygulanmıştır. Anket kişisel bilgiler ve 18 sorudan oluşmaktadır. İç tutarlılık Cronbach Alpha katsayısı 0,90'dır. Değerler, SPSS istatistik paket programında sonuçlandırılmış ve yorumlanmıştır. Kişisel bilgilere ilişkin bulguların analizinde yüzde dağılımları kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde ki kare ilişki analizi testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık için ise 0,05 anlamlılık düzeyi seçilmiştir.Sonuç olarak ise araştırmaya katılan okulların beden eğitimi ve spor dersinden beklentilerinde farklılıklar olduğu görülmüştür. Öğrencilerin genel anlamda, haftalık beden eğitimi ders saatini yeterli buldukları, beden eğitimi ve spor dersinin fiziksel, sosyal ve psikolojik kazanımlarının yeterince gerçekleşmediği kanısında oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out the expectations of the students, who go to schools with different status, from physical education lessons. If those students have any expectations, it also aims to compare whether these expectations differ from school to school or not.This research was carried on in the centre of Ankara province. 867 first grade high school students who go to 9 different high schools which provide education in different status, and have the equal opportunities such as classroom equipment, gymnasium, permanent teacher in 2007-2008 academic year, participated in this research. A likert (type) poll, which includes the expectations from physical education and sport lesson, was conducted among research participants. The poll consist of personal information and 18 questions. Reliaility Gronbach Alpha coefficient of the poll is 0,90. Recieved data were concluded and interpreted in SPSS statistics package programme. In order to analyse data related with personal information percentage was taken into consideration. Chi-square analysis test was applied to statistical analyse of recieved data. For statistical sense 0,05 sense rank was choosen.As a result it was approved that expectations of the schools of which students participated in the research differ from one another. In general, students think the hours of physical education classes are adequate and they pointed out that physical education and sport lessons are not very helpful to their physical, social and psyhological gain.