Konvansiyonel muon akılarının ve 100 TeV'e kadar charm hadro-üretimi modelleri için promt muon akılarının analitik hesabı
- Tez No: 22477
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEL MEHMET E.
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İ3 2ET Muonlar primer kozmik-ışınların atmosferde yarattığı ve kolay algılanabilir ikincil parçacıklardır. Bu çalışmada hadron primerler tarafından yaratılan hava-duşlarındaki muon miktarını analitik bir yolla hesapladık. Bunun için tek-boyutlu Transport eşitliklerini önerdiğimiz üstel bir primer spektrum için analitik çözdük. Hesaplarımızda etkileşmeler için“superpozisyon ilkesi”ve fragmentasyon bölgesinde scaling' in geçerliliği var sayılmıstır. Scaling' in geçerliliği parçacık hadro-üretimi için yürürlükteki teorik ve deneysel değerleri kullanabilmemizi ve bu bilgilere dayanarak etkileşme etkin-kesitleri modelleri yapabilmemizi sağladı. Böylece konvansiyonel muonlar için hızlandırıcıların parçacık etkileşmesi verilerinin yüksek enerjilere extrapole edilmiş değerlerini, prompt auonlar için charm içeren parçacıkların hadro-üretimi üzerine yaptığımız beş etkileşim modelini kullanarak 100 TeV enerjiye kadar enerjilerdeki muonların diferansiyel ve integral akılarını hesapladık. Yaptığımız analizlere dayanarak muon enerji spektrumu ve açı sal dağılımlarının 10 TeV muon enerjisi üzerindeki enerjilerde doğru ölçümlerinin yapılmasının yüksek enerjili etkileşme etkin-kesitleri, primer kozmik ışınlarının enerji spektrumu ve bileşimi hakkında çok gerekli bilgiler vereceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Huons are easily detectable secondary products from primary cosmic rays in the atmosphere, which can be used as a source of information concerning both the strong interactions &nd the -features o-f the primary component. We reconsider the calculation o-f abundance of muons in had- ron inducted air cascades. To perform the calculation o-F ordi nary and prompt muon -fluxes we solve one- dimensional trans port equations analytically -For a power primary proton spekt- rum. The validity o-F superposition model and the scaling in the fragmentation region is assumed. The scaling allowed us to use the experimental and theoretical ideas -for hadropro- duct ion cross-sections. We have constructed -five models -for charmed particle production cross- section, valid upto 100 TeV muon energies. Prompt muon spec t rums thus obtained are compa- rsü with that obtined -From conventional sources it and k de cays using the experimental accelerator data -for hadropro- duction cross- sect ions -for these sources. Qn the basis o-F this analysis we estimate that accurate mea surements o-F muon energy spectrum and angular distributions at energies grater than 10 TeV should allow one to obtain useful information regarding charm hadro- production cross- sections in the 100 TeV region. -VI-