Evlilik öncesi cinsel danışmanlık programının yeni evli çiftlerin cinsel doyumuna etkisi
Effects of premarital sexual counselling program on sexual satisfaction of recently married couples
- Tez No: 224789
- Danışmanlar: PROF.DR. AYLA BAYIK TEMEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu arastırma, evlilik öncesi danısmanlık programı kapsamında hemsirelik girisimlerinin, eslerin (kadın/erkek) cinsel doyumları üzerine etkisini incelemeyi amaçlayan, öntest-sontest, kontrol gruplu düzende deneysel bir tasarımdır. Arastırma, 1 Eylül 2006 - 30 Nisan 2007 tarihleri arasında zmir ilinde farklı semtlerde oturan, degisik kuruluslarda çalısan ve arastırmaya katılmaya gönüllü olan çiftlerle yürütülmüstür. Arastırma çiftlerin isyerlerinde ve Ege Üniversitesi Hemsirelik Yüksekokulu toplantı salonunda uygulanmıstır. Arastırmanın örneklemini, örnek seçim niteliklerine uygun gönüllü toplam 71 çift (36 deney grubu, 35 kontrol grubu) olusturmustur. Gönüllüler, olasılıksız seçim yöntemlerinden kartopu yöntemiyle seçilmistir. Arastırmada veri toplama araçları olarak; ?Bireylerin Tanımlayıcı Özelliklerini Belirleme Formu?, ?Evlilige Yönelik nanç ve Tutumlar Ölçegi; Saglık nanç Modeli?, ?Cinsel Mitleri Degerlendirme Formu?, ?Cinsel Konular ile lgili Bilgi Düzeyine liskin Degerlendirme Formu (ön test - son test)?, ?Evlilik Döneminde Çiftlerin Üreme Saglıgı-Cinsel Saglıkla lgili Bazı Davranıslarını Degerlendirme Formu?, ?Golombok - Rust Cinsel Doyum Ölçegi- Kadın Formu?, ?Golombok - Rust Cinsel Doyum Ölçegi-Erkek Formu?, ?Egitim kitapçıkları-Cinsel Danısmanlık Programı I ve Cinsel Danısmanlık Programı II? kullanılmıstır. Arastırmanın yapılabilmesi için Ege Üniversitesi Hemsirelik Yüksekokulu Bilimsel Etik Kurulu'ndan ve ölçekler için yazarlardan yazılı izin alınmıstır. I.asamada her iki gruptan temel veriler toplandıktan sonra deney grubuna ?Evlilik Öncesi Cinsel Danısmanlık Programı? uygulanmıstır. Arastırma kapsamına alınan deney ve kontrol gruplarında randomizasyon saglanmıstır.
Özet (Çeviri)
This research conducted in an experimental design with pretest-posttest control group design and aimed to examines the effects of nursing interventions offered to couples in a premarital counselling programme to see if this intervention had an impact on sexual satisfaction of couples. The research was conducted with couples who lived in different districts of zmir, worked in different institutions and who volunteered to take part in the research between 1 September 2006 and 30 April 2007. The research was conducted at the work places of the couples and meeting hall of Ege University School of Nursing. The sample of the research was consisted of totally 71 couples (36 in experimental group, 35 in control group), who were compatible with sampling characteristics. The volunteers were chosen through ?snowball? method from nonprobability sampling methods. In the research, ?Identifying Characteristics of the Individuals Form?, ?Beliefs and Attitudes Towards Marriage Scale; The Health- Belief Model?, ?Sexual Myths Evaluation Form?, ?Evaluation Form for Identifying Level of Knowledge of Sexual Issues (pre-test post-test)?, ?Evaluation Form to Assess Reproductive Health and Sexual Health of the Couples During Marriage- Evaluation Form for Attitudes Related to Sexual Health?, ?Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale ? Female Form?, ?Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale ? Male Form?, ?Educational Booklets ? Sexual Counselling Program I and Sexual Counselling Program II? were used as data collecting instruments. Written approvals of Scientific Ethical Board of Ege University School of Nursing and of the authors for the scales used for the evaluation of research results. 185 In the first stage, ?Premarital Sexual Counselling Program? was given to the experimental group after basic data were collected from both groups. Randomization was ensured among experimental and control groups which were included in the research.