TRPC gen ailesinin yaşa bağlı ayrımsal ekspresyonu ve değişen vasküler reaktivite profilleri
Age-dependent differential expression of TRPC gene family and altered vascular reactivity profiles
  1. Tez No: 224790
  2. Yazar: YASEMİN ERAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİNER TOSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma sıçan torasik aortundaki yaşlanmaya-bağlı vasküler reaktivite kalıplarındaki değişimlerin TRPC kanal proteinlerinin ekspresyon düzeyleri ile ilişkili olup olmadığını araştırmaktadır. Fenilefrin ile ön kastırma yapılmış damar dokularının asetilkolin ve siklopiazonik asit ile uyarılması ile oluşan endotele-bağlı gevşeme yanıt kalıpları belirlenmiştir. TRPC'lerin mRNA ve protein düzeyindeki ayrımsal ekspresyonları sırasıyla gerçek zamanlı nicel polimeraz zincir reaksiyonu ve Western blot aracılığı ile saptanmıştır. TRPC proteinlerin vasküler yerleşimleri immünohistokimyasal yöntemle incelenmiştir. TRPC1, C3, C4 ve C6 vasküler düz kasta yaşlanma sürecinde transkripsiyonel düzeyde değişmezken endotelyal TRPC3 ve C4 mRNA düzeyleri sırasıyla yaklaşık olarak 3 ve 9 kat azalmıştır. TRPC5 mRNA her iki dokuda da belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates whether age-dependent vascular reactivity profile is associated with the expression of canonical transient receptor potential channel proteins in rat thoracic aort. Endotheliumdependent relaxation patterns were determined by acetylcholine- and cyclopiazonic acid-induced relaxations in phenylephrine-precontracted tissues. Differential expressions of TRPCs in terms of mRNA and protein levels were assessed by quantitative real time-PCR and Western Blot, respectively. Vascular distributions of TRPC proteins were analyzed by immunohistochemistry. Transcriptional levels of TRPC1, TRPC3, TRPC4 and TRPC6 did not change in vascular smooth muscle while endothelial TRPC3 and TRPC4 decreased (app. three- and nine-fold, respectively) by aging. TRPC5 mRNA was not detected in either tissues.