Potansiyel olarak aktif bazı amit bileşiklerinin sentezi
The synthesis of some potential active amide derivates
- Tez No: 224801
- Danışmanlar: PROF.DR. VAROL PABUÇCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Epidemiyolojik çalısmalara göre dünya nüfusunun yaklasık olarak %1'ni etkileyen bir rahatsızlık olan epilepsiye karsı kullanılan ilaçların tutarık kontrolünde çok basarılı olamamaları ve ciddi yan etkiler olusturmaları nedeniyle daha etkili ve daha az toksik yeni antiepileptik ilaçlara büyük gereksinim duyulmaktadır. Çalısmamızda bu düsünceden yola çıkarak, potansiyel antikonvülzan olarak tasarlanan bir grup bilesigin sentezinin gerçeklestirilmesi ve yapılarının spektroskopik yöntemlerle dogrulanması amaçlanmıstır. Tasarlanan bilesikler, 2-ftalimido-N-(p-tolil)asetamit (A1), 2-ftalimido-N-(pklorofenil) asetamit (A2) ve 2-benzamido-N-(2,6-dimetilfenil)asetamit (B1) yapısı tasımakta olup, yapı dogrulamaları A1 ve A2 bilesikleri için UV, IR, 1H NMR analizleri ile, B1 bilesigi için de bu yöntemlere ilave olarak APCI-MS kütle spektroskopisi kullanarak gerçeklestirilmistir.
Özet (Çeviri)
According to epidemiological research, the population of world which is approximately %1 can be effected by epilepsy. Current antiepileptic drugs are not enough succesful on preventing seizure, and moreover, they have side affects. For this reason it is needed to develop more active and less toxic drugs. The idea behind this dissertation is to synthesize a group of potential aniconvulsant compounds and confirm their structures by spectral analyses. In this study, 3 compounds were synthesized which include 2-phthalimido-N-(ptolyl) acetamide (A1), 2-phthalimido-N-(p-chlorophenyl)acetamide (A2) and 2- benzamido-N-(2,6-dimethylphenyl)acetamide (B1). To confirm their structures, compound A1 and A2 are analyzed with UV, IR, 1H NMR and also for compound B1, this methods and APCI-MS mass spectroscopy are used.