Meme kanserli hastalarda emosyonel destek odaklı hemşirelik girişimlerinin psikososyal uyuma etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of emotional support oriented nursing interventions on psychosocial adjustment of patients with breast cancer
- Tez No: 224803
- Danışmanlar: PROF.DR. OLCAY ÇAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu arastırma meme kanserli hastalarda emosyonel destek odaklı hemsirelik girisimlerinin psikososyal uyuma etkisini incelemek amacıyla ön test - son test düzeninde yarı deneysel bir çalısma olarak yapılmıstır. Arastırma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Danısman Hemsirelik Biriminde ve Tülay Aktas Onkoloji Hastanesi Ayaktan Kemoterapi Biriminde, 1.9.2005 - 31.7.2007 tarihleri arasında yürütülmüstür. Örneklem seçim kriterlerini karsılayan ve emosyonel destek görüsmelerini tamamlayan 30 hasta arastırmanın örneklemini olusturmustur. Emosyonel destek odaklı hemsirelik girisimleri arastırmacı tarafından ilgili literatür dogrultusunda gelistirilmis ve bireysel olarak her hastayla 7 görüsme olmak üzere, toplam 210 saat görüsme yapılarak uygulanmıstır. Arastırmanın verileri gerekli izinler alındıktan sonra, hastalara ön test ve son test uygulanarak iki asamada toplanmıstır. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu ve Hastalıga Psikososyal Uyum - Öz Bildirim Ölçegi (PAIS?SR) kullanılmıstır. Veriler sayı, yüzde dagılımı ve paired sampled t test kullanılarak degerlendirilmistir. Emosyonel destek odaklı hemsirelik girisimleri sonrasında hastaların saglık bakımına, aile çevresine, seksüel iliskilere, genis aile iliskilerine ve sosyal çevreye uyumlarında yükselme, psikolojik distres düzeylerinde azalma oldugu, buna karsın mesleki çevreye uyumlarında bir degisiklik olmadıgı belirlenmistir. Emosyonel destek odaklı hemsirelik girisimleri öncesinde hastaların tümünün psikososyal uyumu ?kötü? düzeyde iken, girisimler sonrasında %20'sinin psikososyal uyumu ?orta derecede iyi?, %80'inin ?kötü? düzeyde oldugu saptanmıstır. Elde edilen bu bulgular dogrultusunda, uygulanan emosyonel destek odaklı hemsirelik girisimlerinin meme kanseri tanılı hastaların psikososyal uyumlarını arttırmada etkili oldugu sonucuna varılmıstır. Gelecekte benzer nitelikteki çalısmaların, daha büyük örneklemlerde ve daha uzun süreli izlem çalısmaları olarak yapılması önerilmistir.
Özet (Çeviri)
This semi-experimental study has been conducted in pre-test post-test design with the purpose of examining the effect of emotional support ? oriented nursing interventions on psychosocial adjustment of patients with breast cancer. The study was conducted in Ege University School of Medicine Department of Radiation Oncology Nurse Counsellor Unit and Tülay Aktas Oncology Hospital Outpatient Chemotherapy Unit between 1.9.2005 and 31.7.2007. Sample of the research was consisted of 30 patients who met the criteria for sampling and completed emotional support interviews. Emotional support-oriented nursing interventions were improved by the researcher in line with the related literature and applied as totally 210-hour interview, in which 7 interviews were made with each patients individually. The data for the research was collected in two stages of pre-test and post-test after the required approvals had been obtained. Introductory Information Form and Psychosocial Adjustment to the Illness Scale - Self-Report (PAIS?SR) were used in data collection. The data were evaluated using numbers percentage distribution and paired sampled t test. It was observed that there was an increase in the patients? health care orientation, domestic environment, sexual reletionships, extend family relationships and social environment, a decrease in their psychological distress levels and that there was no change in their adjustment to vocational environment following the emotional support-oriented nursing interventions. Although the psychosocial adjustment of all patients was ?poor? before the emotional support-oriented nursing interventions, it was found out that level of psychosocial adjustment of 20% of the patients was ?fair? and level of psychosocial adjustment of 80% of them was ?poor?. In line with these findings, it has been concluded that the applied emotional support-oriented nursing interventions are effective in enhancing psychosocial adjustment of the patients with breast cancer. It is suggested that the studies of similar quality will be conducted with larger samples and as longer follow-up studies.