Meme kanseri olan hastalarda tanı sonrası psikososyal sorunlar
Psychosocial problems after diagnosis of breast cancer patients
  1. Tez No: 243407
  2. Yazar: MEHMET VEYSİ CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Meme kanseri, endüstrileşmiş ülkelerde (Kuzey Amerika, tüm Avrupa ve diğer bazı ülkelerde) kadınların en önemli sağlık sorunlarından biri olup ülkemizde de %24,1 oranıyla kadınlarda görülen kanserler arasında birinci sırada yer almaktadır. Kanser gibi yaşamı tehdit eden bir hastalığa yakalanmış olmanın insanlarda ciddi bir psikolojik zorlanma yaratması beklenmedik bir sonuç değildir. Çünkü kanser günümüzde hala umutsuzluk, dayanılmaz ağrılar korku ve ölüm ile eş tutulmaktadır.Çalışmaya Mart 2009 ? Eylül 2009 ayları boyunca medikal onkoloji ve radyasyon onkolojisi servisinde yatarak veya ayaktan tedavi gören meme kanseri tanısı almış, toplam 41 hasta alındı. Çalışmada veri toplama araçları kullanılarak hasta va hasta yakınları ile psikiyatrik görüşme yapılarak değerlendirme yapıldı. Denekler tek görüşmede değerlendirilerek Hastane Anksiete ve Depresyon ölçeği, Sosyodemografik veri Formu, Hamilton Depresyon Ölçeği, Hamilton Anksiyete Ölçeği ve Rosenberg (benlik saygısı) ölçeği uygulandı.Çalışmaya katılan meme kanser hastalarının yaşları 31 ile 66 arasında olup, Yaş ortalaması 46 ± 11 yıl bulundu. Hastalık evresi ile HAM-D skoru arasında istatiksel olarak anlamlı pozitif ilişki bulundu. Parsiyel mastektomi uygulanan hastalarda total mastektomi ve meme rekonstrüksiyonu uygulanan hastalara göre ortalama rosenberg puanı anlamlı düşük bulundu (p0,05).Sonuç olarak meme kanserli kadınlar psikososyal anlamda geniş bir sorun ağına sahip olup, tedavi öncesinde, tedavi sürecinde, tedavi sonrasında psikososyal yönünden çeşitili sorunlar yaşamaktadırlar. Bu sorunların genel olarak aile, evlilik, cinsellik sosyal ilişkiler ve çalışma yaşamı gibi alanlarda yoğunlaştığı ve bu sorunların hastaların günlük yaşamlarını, yaşam fonksiyonlarını olumsuz olarak etkilediği görülmektedir. Bu bakımdan sağlık profesyonellerinin meme kanserli kadınların psikososyal gereksinimlerini bütüncül bir yaklaşımla değerlendirmeleri, bu doğrultuda bilgi vermeye, emosyonel ve sosyal destek sağlamaya odaklanan girişimlerde bulunmanın yararlı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most important health problems of women in industrialized countries such as North America, Europe and some other countries. It is in the first place, by 24.1 per cent, among the types of cancers found in women in our country. It is not an unexpected or surprising outcome for the cancer to create serious psychological stress and strain in individuals suffering cancer, an illness threatening the life, as it is still being considered as despair, unbearable pains and fear.In total, 41 patients who were diagnosed and receiving treatment either in in-patient or out-patient departments of medical oncology and radiation oncology were included in this study between March 2009 and September 2009. In this study, data collection devices and psychiatric interviews with patients close relatives were employed for evaluation. Respondents ( ya da experimental subjects ) were evaluated in single session by using hospital anxiety and depression measuring scale, socio-demographic data form, Hamilton depression scale, Hamilton anxiety scale and Rosenberg?s self-esteem scale.The age of patients with breast cancer in the study was between 31 and 66 and the mean age was 46 .11. A meaningful positive correlation was found between the phase of the disease and HAM-D score, statistically. The average Rosenberg?s score of patients with partial mastectomy was found to be meaningfully low when compared to those undergone total mastectomy or breast reconstruction (p0,05).In conclusion, women with breast cancer have a wide range of problems psychosocially and they are experiencing various problems in pre-treatment, under-treatment and post treatment terms, psychosocially. These problems are mainly intensified in the fields of family, marriage, sexuality, social relations and work life, and consequently; these are observed to be affecting the patients? daily lives, their life functions negatively. Therefore, health professionals are to evaluate the needs and requirements of women with breast cancer in a holistic approach and we believe that informing patients accordingly and attempts focused on emotional and social procurements are beneficial.