Opere meme kanseri tanısı olan hastalarda travma sonrası büyümeyi yordayan faktörlerin incelenmesi
Evaluating predictive factors of post traumatic growth in patients with post operative breast cancer
- Tez No: 455759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL YILMAZ ÖZPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: Psikolojik travma bireyin savaş, tecavüz, doğal afet, ani gelişen hastalık gibi olaylar ya da durumlarla yüz yüze geldiğinde verdiği duygusal (emosyonel) ve bilişsel (kognitif) tepkilerin bütünü olarak tanımlanmaktadır. Travma sonrası büyüme, travmaya ya da ağır bir hayat krizine bağlı, bireyin kendine bakışında, kişiler arasında ilişkilerinde, hayat felsefesinde olumlu yönde değişiklik olmasıdır. Amaç: Opere meme kanseri tanısı olan hastalarda travma sonrası büyümeyi yordayan faktörlerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç-Yöntem: Bu çalışmaya 18-65 yaş aralığında, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları AD, Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı polikliniğine ayaktan başvuran ve daha önce meme kanseri tanısı almış ve operasyon geçirmiş olan hastalardan toplam 80 hasta dahil edilmiştir. Bu hastalara Sosyodemografik Veri Formu, Travmatik Büyüme Ölçeği, Baş Etme Yolları Envanteri, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, Beden Algısı Ölçeği ve Olay Etkisi Ölçeği uygulanmıştır. Hastaların sosyodemografik verileri incelenmiş olup, travma sonrası büyüme ölçeği toplam ve alt ölçeklerine diğer değişkenlerin etkisine bakılmıştır. Bulgular: Örneklemimizin yaş ortalaması 52,7 (SS: 9,6) olarak bulunmuştur. Çalışmamızda yer alan hastaların Travma Sonrası Büyüme Ölçeği toplam puanları ortalaması 71,3 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Psychological trauma is described as forening of cognitive and emotional response which is reacted when a person confronts with events that occurs suddenly such as war, rape, natural disaster, acute disease. Posttraumatic growth refers to positive psychological change in his or her view of his or her self concept and perception of life experienced as a result of the struggle with highly challenging life circumtances. Aim; This study aimed evaluation of factors predicting the posttraumatic growth in patients diagnosed with breast cancer Material-Method; 80 out patients aged between 18-65, who appealed Ankara University School of Internal Medicine of Oncology Department and diagnosed with breast cancer and previously operated for it, were included. Patients were applied Sociodemographic data form, Traumatic Growth Scale, Coping Style Inventory, Multidimensional Scale of Percieved Social Support, Hospital Anxiety and Depression Scale, Body Perception Scale, Impact of Events Scale. Sociodemographic datas are evaluated. The influences of the varaibles to subcales and total scores of posttraumatic growth scale were investigated. Results: Mean age of our examples were found 52,7 (SS: 9,6). Mean scores of our patients? posttraumatic growth scale were found 71,3.