Girişimsel olmayan objektif teknikler kullanarak yapılan deri analizleri
The skin analyses with using nonobjective tecniches
- Tez No: 224825
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGEN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnsan derisi vücudun en büyük organıdır. Yetişkin bir insanda 2m² yerkaplar. İnsan derisi vücudumuzu kaplayan ve koruyan en büyük organdır.Kozmetik ürünlerin etkinliğini saptamak için subjektif ve objektif tekniklerkullanılabilir. Yapılan cilt analizleri, derinin nasıl bir yapıya sahip olduğunuöğrenmek için çok büyük önem teşkil etmektedir.Girişimsel olmayan yöntemlerle incelenen derinin analizini yapmakmümkündür. Bunlar derinin su kaybının ölçülmesi, deri neminin ölçülmesi,epidermal fonksiyonlarının incelenmesi, deri renginin ölçülmesi, derideki kanakımının ölçülmesi, esnekliğinin ölçülmesi, sebum ölçümü, pH nınölçümüdür.Kozmetik ürünlerin etkinliğini saptamak için subjektif ve objektif tekniklerkullanılabilir. Yapılan cilt analizleri, derinin nasıl bir yapıya sahip olduğunuöğrenmek için çok büyük önem teşkil etmektedir.Çalışmamızda yapılan analizlerde Aroma TS cihazını kullanılmıştır.Aroma TS gönüllülere uygulayabilecekleri cilt bakımı hakkında gerekli bilgileriverebilecek donanıma sahip bir cihazdır. Aroma TS cihazı ile cildin nemi,yağı, leke ve pigmentasyonunu, elastikiyeti, kırışıklık ve gözenek açıklığıanaliz edilmiştir. Nem ölçümü, nem sensörü ile sensörün cildin belirlibölgelerine temas ettirilmesiyle yapıldı. Elastikiyet ölçümünü, elastikiyetsensörü ile çoğunlukla yanak ve çene altı bölgelerine sensörün teması ileelde edildi. U ve T bölgesi yağ ölçümü, yağ ölçüm çubuğu ile U bölgesi içinçene ve yanaklardan, T bölgesi için ise burun ve alından sebum ölçümbantları ile yağ alınarak ölçüldü. Pürüzsüzlük ölçümü ise, cilt altı ve lekeanaliz lensi ile yapıldı. Ayrıca bu lens ile leke ve gözenek derinliği ölçümüdeyapılmıştır.Çıkan sonuçlarda karma, kuru, normal ve yağlı cilt olmak üzere 4 çeşitcilt tipi oluştuğu gözlenmiş ve çıkan bu sonuçlar doğrultusunda gönüllülereönerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Human skin is the largest organ in the body which covers and protectsour body. An adult?s skin comprises two meter squares on the body .In order to determine the effectiveness of the cosmetic products,subjective and objective technics can be used. Skin analysis are veryimportant to find out the skin?s structure.It is possible to analyze the skin that is examined by non-invasivemethods. Namely, measurement of the skin?s water and moisture loss,examining the epidermal functions, analyzing the skin color and the bloodtransfusion, measurement of the skin?s elasticity, sebum and pH.By using Aroma TS device, moisture, oil, stains, pigmentation, elasticity,wrinkledness and pores of the skin is analyzed. Moisture of the skin analysisis done by the device of moisture sensor by touching specific fields of thebody. Measurement of the elasticity is done by the elasticity sensor byapplying mostly to the cheeks and under the chins. Oil measurement of Uand T fields are done by measuring rod. Measurement for the U field whichcontains cheeks and chins and measuremet of T field which contains noseand forehead, is done by taking oil by the help of the sebum measurementbands. Measurement of smoothness is done by the device of under skin andstain analysis lens. By using same lens, stains and pores are also examined.At the end of the study, four types of skin is found which are as follows;mixed, dry, normal and oily.As a result of studies, some offers were given tovolunteers.